Ana SayfaEkonomiÇin'in Yatırımları Sıralamasında Türkiye 5 Yılda 7 Sıra Yükseldi!

Çin’in Yatırımları Sıralamasında Türkiye 5 Yılda 7 Sıra Yükseldi!

-

Dünyanın en büyük yatırımcıları arasında bulunan ve Çin’in geçen yıl içinde en büyük sıçrama yapan yurtdışındaki direkt yatırımları 2017 yılında hızı düştü.

Çinli Yatırımların Yatırımlarının Hızı ayrı Yarıya Düştü!

Bu yılın ocak ile ekim dönemleri arasında toplamda 5 bin 410 tane Çinli firma, 160 farklı ülke ile bölgeye 86,31 milyar dolar değerinde doğrudan yatırım sağladı. Yapılan yatırımlar geçen yılın aynı dönemleri ile kıyaslandığı zaman yüzde 40,9 oranında düşüş gösterdi.

Çin’in Yatırım Hedefleri Arasında Türkiye’de Yer Almaya Başladı!

Çin’in hedef pazarlarına bakıldığı zaman ise ilk sırada Singapur yer alıyor. Sonrasında ise ABD ve Hong Kong bulunmakta. Tek Kuşak Tek Yol projesinin etkisi ile Çin’in yatırım hedefleri arasında Türkiye’de yer almaya başladı.

Çin’in Yatırımları Sıralamasında Türkiye 5 Yılda 7 Sıra Yükseldi!

Çin Küresel Yatırım 2017 Endeksi raporunda Çinli firmaların denizaşırı pazarlardaki büyüme trendleri açıklandı. 2013 ile 2015 yıllarındaki endekslerin güncellendiği son endeks verilerinde Çinli firmaları için cazibe kapsamında 59 tane majör sıralandı. Açıklanan verilere göre Çin’in en büyük yatırımları kapsamında Türkiye, 2013 yılında 53. sırada yer alırken, 2015 yılında 55. sıraya yükseldi. Bu sene içerisinde ise bu sıralama 46’ya çıktı.

Çin’in Türkiye’de yapmış olduğu yatırımların çoğunluğu incelendiği zaman ise kömür ile enerji olduğu açıklandı.  Çin’in bazı ülkelerin yanında Türkiye’de aynı zamanda da nükleer enerji proje çalışmalarında da bulunduğu görüldü. Bunlarında yanı sıra aynı zamanda da Çin’in telekomünikasyon yatırımları arasında Türkiye toplamda 10 ülke arasında 4. sırada bulunuyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol