Son yılların en önemli enerji projeleri arasında gösterilen Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde güzergah değişikliği yapıldı.

Rusya’dan Türkiye’ye gelecek, Türkiye’den de Avrupa’ya ulaşacak olan hat için Avrupa’ya giriş noktası olarak düşünülen aşamada önemli bir değişiklik yapıldı. Planlar, Yunanistan üzerinden geçiş yapılmasına dayandırılırken, bu noktada yapılan değişiklik ile Avrupa’ya doğalgaz arzına Bulgaristan üzerinden sağlanacak bir plan şekillendi.

Türkiye ile Rusya arasında son dönemlerin en büyük enerji projesi olarak yürütülen Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi için, hattın Avrupa’ya giriş noktasında önemli bir değişiklik yapıldı. Trakya’dan hemen sonra Yunanistan’a giriş yapılması, ardından da Avrupa’ya uzanması yönünde yapılan planlar, hattın Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya açılması şeklinde revizeye tabii tutuldu. Hattın devam eden kısmında ise sırası ile Romanya, Macaristan ve Avusturya yer alacak.

Hazır Hat Kullanılarak Maliyet Düşürülecek!

Bahsi geçen proje değişikliğinin Bulgaristan’a da bildirildiği de gündemdeki yerini koruyor iken, Bulgaristan cephesinden de hazırlıklar için başlangıç sinyallerinin geldiği belirtildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan kaynaklar, özellikle kış mevsimleri içerisinde Ukrayna’nın gaz aşırması sebebi ile Türk Akımı projesini hayata geçirdiğini ifade ederken, Türk Akımı Boru Hattı Projesi’nin Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya açılması aşamasında, mevcut Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan hattının tersine işleyeceği, mevcut olan Bulgaristan – Romanya hattının devamına Avusturya’nın ekleneceğini ifade ettiler.

Türk Akımı Boru Hattı Projesi’nin Yunanistan yerine Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya açılması aşamasında da mevcut boru hattı kullanılacağı için milyonlarca dolar büyüklüğündeki yatırım maliyeti de ortadan kalkmış olacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın