Garanti Bankası ve EBRD’den Doğalgaz Yatırımlarına 200 Milyon TL’lik Finansman!

0

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Garanti Bankası, doğalgaz projelerinde kullanabilmesi amacı ile toplamda 200 milyon Türk Lirası’na tekabül eden finansmanı Enerya’ya vereceğini duyurdu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye’de yapılan yatırımları desteklemeye devam ediyor. EBRD ile Garanti Bankası, 100’er milyon Türk Lirası’na tekabül eden finansmanın, doğalgaz projeleri için kullanılması amacı ile Enerya’ya verileceği yönünde açıklamada bulundu. 8 farklı şehirdeki 18 farklı ilçeye doğalgaz arzının sağlanabilmesi amacı ile çalışmalar yapan Enerya, bu çalışmalar için gerekli olan finansmanı Avrupa İmar Bankası ve Garanti Bankası’ndan temin etmiş oldu.

Enerya tarafından hayata geçirlecek olan 8 farklı şehre doğalgaz arzı sağlanması ile birlikte 2022 yılına kadar yıllık 65 bin tonlık karbondioksit salınımının önüne geçileceğinin ifade edildiği açıklamada, doğalgaz kullanımının diğer enerji kaynaklarına oranla minimal düzeyde karbon salınımı gerçekleştirdiğini ve ekonomik bir alternatif olduğu yönüne de vurgu yapıldı.

Her İki Bankadan 100’er Milyonluk Finansman!

Yapılan açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Garanti Bankası’nın 100’er milyon Türk Lirası tutarında finansman sağlayacağı yatırımların; alfabetik sıraya göre Aksaray, Aydın, Denizli, Erzincan, Konya, Karaman, Niğde ve Nevşehir’e doğalgaz arzı gerçekleştirilmesi amacı ile kullanılacağı belirtilirken, EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Türkiye’deki enerji yatırımlarına sundukları destekleri devam ettiklerini, on binlerce evin ve iş yerinin ısıtılması için hem deha ucuz, hem de çevre dostu bir alternatife ulaşmaları konusunda yardımcı olmaktan mutlu olduklarını aktardı.

STFA Grubu Üst Yöneticisi Yedik Kadri Mert, Enerya’nın STFA Grubu’nun çatısı altında bulunduğunu, temin edilecek olan bu finansmanın Türkiye’de hayata geçirilen altyapı yatırımlarının hem ulusal, hem de uluslararası finans kurumları tarafından desteklenmeye devam edildiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın