İnşaat Sektörünün Yurtdışında Gelişimine Türk Eximbank Desteği!

0

Türk Eximbank, önümüzdeki yıl uluslararası düzeyde projeler gerçekleştirecek olan müteahhitler için, düşük maliyetler eşliğinde teminat mektubu verme kararı aldı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk müteahhitler tarafından Türkiye dışında gerçekleştirilen projeler için düşük maliyetle teminat mektubu vermeye 2018 yılı itibariyle başlayacaklarını bildirdi. Döviz getirici faaliyet olarak tanımlanan, yurt dışında gerçekleşen projeler için müteahhit şirketlerini alıcı ülkelerde kredilendirme yolu ile desteklediklerini ifade eden Yıldırım, önümüzdeki yıl itibariyle düşük maliyetli teminat mektubu verilmesi konusunda önemli adımların atılacağını belirtti.

Türkiye’nin Müteahhitlik Başarısı Göz Kamaştırıyor!

Türk inşaat sektörünün önemli başarılara imza attığını ifade eden Yıldırım, Dünya genelinde hizmet veren müteahhitlik şirketleri sıralamasının ilk 250’lik listesinde 46 adet Türk müteahhitlik şirketinin yer aldığını, bu rakamın ilk 250’ye en fazla şirket sokan ikinci ülke olma başarısını da beraberinde getirdiğini kaydederken, şirketlerin Türkiye dışında yürüttükleri projelerin ihracat açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye dışında proje gerçekleştiren şirketlere önemli desteklerin sunulduğunu, Türk Eximbank olarak şirketlere hem ihracat açısından, hem de karşı ülkeler için alıcı kredisi açısından destek sunduklarını belirten Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, müteahhitlik şirketlerine sunulan bu desteğe bir de düşük maliyetli teminat mektubu desteğinin ekleneceğini belirtti.

Bu desteği, yurtdışında hizmet veren müteahhitlik şirketlerinin bir talebi olduğunu dile getiren Yıldırım, hazırlıkların tamamlandığını, projelere katılma, avans temin etme, proje inşa sürecinde ve sonrasında ödeme süreçleri ile alakalı teminat mektuplarının müteahhitlik şirketleri tarafından 2018 yılı itibariyle temin edilebileceğini belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın