Ana SayfaGündemÜniversitelerde Yeni Dönem!

Üniversitelerde Yeni Dönem!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu’nun yeni açılacak olan eğitim programları kapsamında asgari şartlarının belirlenmesi ve eğitim programlarının kontenjanlarının planlanması içi ihtiyaç analizi yapma kapsamında ilk toplantının yapıldığını açıkladı.

Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Saraç, Üretim Reform Paketi içinde bulunan yükseköğretimde sessiz devrim olarak tanımlanan düzenlemeleri arasında Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulunun bulunduğunu söyledi. Buna ilişkin olarak YÖK Başkanlığı tarafından yapılan düzenlemeni 6 Aralık 2017 tarihinde de resmi olarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

Yeni açılacak olan eğitim programlarının asgari şartlarının belirlenmesi ile eğitim programlarının kontenjan planlamalarındaki ihtiyaç analizlerinin belirlenmesi için yapılan toplantıda yüksek öğretim alanında istihdam merkeze alınarak çalışmalarda bulunulduğunu söyleyen Saraç, YÖK tarihinde ilk yaşadığını, alınan kararların kamu ve özel sektör temsilcileri ile paylaşıldığını, hem yerel hem de bölgesel ve ulusal olmak üzere ihtiyaç analizlerinin yapılacağını, bunun sonucunda da üniversitelerde istihdam odaklı ve çok daha rasyonel kararlar alınmasına yardımcı olacağını söyledi.

Saraç: Türkiye 137 Ülke Arasında 2. Sırada

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017-2018 dönemindeki raporu incelendiği zaman ülkemizin yükseköğretime erişim sıralamasında toplamda 137 ülke arasında 2. sırada yer aldığını söyleyen Saraç, Türkiye’de yükseköğretime erişim problemlerinin yaşanmadığını, üniversite mezunu işsizler ile Türkiye’nin ihtiyacı olduğu iş gücü yetersizliğinin, Türkiye’nin yakın zamanda çözmesi gereken önemli konular arasında bulunduğunu, söz konusu sorunların çözülmesi için ise çeşitli türlerde politikalar üretildiğini, ülkemizde 185 tane üniversitede 7 milyon 800 bin öğrencilerinin olduğunu,  öğrenci sayısı olarak değerlendirme yapıldığı zaman Rusya’dan sonra Türkiye’nin 2. sırada yer aldığını, Almanya’nın bu sıralamada gerilerde olduğunu söyledi.

Saraç: Yönetilmesi Zor Alan Oluşuyor

Ülkemizde üniversite sınavlarına giren, sınavları kazananlar ve sınav için bekleyen öğrenci sayısında her geçen sene artış meydana geldiğini söyleyen Saraç,  Üniversite eğitiminin artık zorunlu eğitimin bir parçası haline dönüştüğünü, bununda Türkiye’nin kalkınması için yararlı olduğunu, fakat duruma genel olarak bakıldığı zaman artık yönetilmesi daha zor alan oluştuğunu söyledi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.