Beklenen Açıklama Geldi: Aralık Ayında Enflasyon Arttı!

Google Haberlere Abone Ol:

TÜFE’nin aylık bazda yüzde 0,69 oranında arttığını bildirdi.

Tüketici Fiyat Endeksi Aralık Ayında Yüzde 0,69 Arttı

Aralık ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi verilerini açıklatan TÜİK, ay bazlı artışın yüzde 0,69 oranında ölçüldüğünü kaydetti. Yapılan incelemeye göre TÜFE, 2016’nın son ayına kıyasla yüzde 11,92 artış kaydetti. Geçen son 12 aylık dilimin ortalama artışı ise yüzde 11,14’e denk geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu aylık bazdaki en fazla artışın ulaştırma grubunda olduğunu belirledi. Artışın ise yüzde 1,69 olduğunu kaydetti.

Ana harcama grupları dikkate alındığında geçen yılın aralık ayında gıda ürünlerindeki ve alkolsüz içeceklerdeki artış yüzde 1,52 olarak belirlendi. Ev eşyası grubuna ilişkin endeks değeri ise yüzde 1,18 oranında arttı. Konuttaki artış yüzde 0,77 olarak ölçüldü. Bunların yanında lokanta ve otellerdeki artış yüzde 0,47 olarak kaydedildi.

Aralık ayında gerileme gösteren grupların başını giyim ile ayakkabı grubu çekti. TÜİK bu gruplardaki düşüşün yüzde 2,39’u bulduğunu kayda aldı. Düşüş gösteren gruplardan biride haberleşme oldu. Düşüş yüzde 0,17 olarak açıklandı. Alkollü içecek ile tütün grubundaki gerileme yüzde 0,01 olarak bildirildi.

Yıl Bazlı Rakamlarda Ulaştırma İlk Sıranın Sahibi!

TÜFE’nin bir yıllık değişimi ise şöyle açıklandı. Ulaştırma grubu 2016’nın Aralık ayına kıyasla yüzde 18,24 oranında arttı. Bunu gıda ile alkolsüz içecekler grubu takip etti. Mal ve hizmetler grubundaki artışsa yüzde 12,77 olarak belirlendi. Ev eşyası grubundaki artışın yüzde 12,74 olduğunu kaydeden TÜİK, sağlık grubundaki artışın yüzde 11,90’nı bulduğunu duyurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu endeks sonuçlarına ulaşmak için 414 maddenin fiyatlarını araştırdı. Buna göre sepetteki 48 ürünün fiyatı değişmedi. 242 adet ürünün fiyatı arttı. 124 ürünün fiyatında ise düşüşler tespit edildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.