Ana SayfaGündemBilgisayar Korsanları İş Başında! 2017'de 20 Milyar Ruble'lik Saldırı!

Bilgisayar Korsanları İş Başında! 2017’de 20 Milyar Ruble’lik Saldırı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

DenizBank’ın çoğunluk hisse sahibi olan Rusya merkezli Sberbank, müşterilerinin hesaplarına geçtiğimiz yıl boyunca 300 binden fazla saldırının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Rusya bankacılık sektörü hareketli günler yaşamaya devam ediyor. Ülkenin en önemli bankaları arasında yer alan, Türkiye’de de DenizBank’ın sahibi olan Sberbank, 2017 yılı boyunca müşterilerinin hesaplarına 300 binden fazla korsan saldırının gerçekleştiğini açıkladı. Banka tarafından yapılan yazılı açıklamada, bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen saldırılarda ağırlıklı olarak sosyal mühendislik yöntemlerinin kullanıldığı, aynı zamanda bilgisayar virüsü ile sisteme sızma ve para sızdırma işlemlerine de başvurulduğu belirtildi.

2 yılda 36 Milyar Ruble Korundu!

Sberbank’ın gerçekleştirdiği yazılı açıklamada yapılan koruma işlemlerinin 20 milyar Ruble’nin üzerinde olası kaybın önüne geçildiği ifade edilirken, 2016 yılında yine Sberbank tarafından yapılan açıklamada korsanlara karşı korunan hesapların büyüklüğünün 16 milyar Ruble olduğu ifade edilmişti.

Konu hakkında değerlendirmelerini ileten Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Stanislav Kuznetsov, Sberbank’ın ve Rusya İçişleri Bakanlığı’nın hackerler ile mücadele aşamasında destek sağlayacak bir grup kurulduğu ifade edildi. Kuznetsov tarafından yapılan açıklamada yapılan çalışmalar doğrultusunda yüzlerce yolsuzluk verisinin biriktiğini, İçişleri Bakanlığı’yla yolsuzluğun önüne geçebilmek adına toplantı düzenlendiğini, sürece Federal Güvenlik Servisi’nin de dahil edileceğini ifade etti.

İçişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapılması konusunda iyimser bir bakış açıları olduğunu ifade eden Kuznetsov, kurulan çalışma grubunun sürekli olmasını istediklerini, işbirliği düzeyinin çok yüksek olduğunu, gerçekleştirilen ortak bilgi alışverişinin Rusya’daki yolsuzluğun en aza indirgenmesine ortam yaratacağını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.