Ana SayfaGündemBilgisayar Korsanları İş Başında! 2017'de 20 Milyar Ruble'lik Saldırı!

Bilgisayar Korsanları İş Başında! 2017’de 20 Milyar Ruble’lik Saldırı!
B

-

DenizBank’ın çoğunluk hisse sahibi olan Rusya merkezli Sberbank, müşterilerinin hesaplarına geçtiğimiz yıl boyunca 300 binden fazla saldırının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Rusya bankacılık sektörü hareketli günler yaşamaya devam ediyor. Ülkenin en önemli bankaları arasında yer alan, Türkiye’de de DenizBank’ın sahibi olan Sberbank, 2017 yılı boyunca müşterilerinin hesaplarına 300 binden fazla korsan saldırının gerçekleştiğini açıkladı. Banka tarafından yapılan yazılı açıklamada, bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen saldırılarda ağırlıklı olarak sosyal mühendislik yöntemlerinin kullanıldığı, aynı zamanda bilgisayar virüsü ile sisteme sızma ve para sızdırma işlemlerine de başvurulduğu belirtildi.

2 yılda 36 Milyar Ruble Korundu!

Sberbank’ın gerçekleştirdiği yazılı açıklamada yapılan koruma işlemlerinin 20 milyar Ruble’nin üzerinde olası kaybın önüne geçildiği ifade edilirken, 2016 yılında yine Sberbank tarafından yapılan açıklamada korsanlara karşı korunan hesapların büyüklüğünün 16 milyar Ruble olduğu ifade edilmişti.

Konu hakkında değerlendirmelerini ileten Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Stanislav Kuznetsov, Sberbank’ın ve Rusya İçişleri Bakanlığı’nın hackerler ile mücadele aşamasında destek sağlayacak bir grup kurulduğu ifade edildi. Kuznetsov tarafından yapılan açıklamada yapılan çalışmalar doğrultusunda yüzlerce yolsuzluk verisinin biriktiğini, İçişleri Bakanlığı’yla yolsuzluğun önüne geçebilmek adına toplantı düzenlendiğini, sürece Federal Güvenlik Servisi’nin de dahil edileceğini ifade etti.

İçişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapılması konusunda iyimser bir bakış açıları olduğunu ifade eden Kuznetsov, kurulan çalışma grubunun sürekli olmasını istediklerini, işbirliği düzeyinin çok yüksek olduğunu, gerçekleştirilen ortak bilgi alışverişinin Rusya’daki yolsuzluğun en aza indirgenmesine ortam yaratacağını ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol