Dijital Dönüşüm Organize Sanayi Bölgelerinde Yapılacak!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklamalarda, 2018 yılı itibariyle Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’nde tasarım ve dijital dönüşüm merkezlerinin kurularak faaliyete geçirileceği ifade edildi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklamalarda, 2018 yılı itibariyle Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’nde tasarım ve dijital dönüşüm merkezlerinin kurularak faaliyete geçirileceği ifade edildi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından Konya’da düzenlenen 10. Divan Toplantısı’nda Türkiye’de geçtiğimiz yıl otomotiv, demir ve çelik ve diğer sektörler için önemli oranda büyüme elde edildiği ifade ederek konuşmasına başlayan Bakan Elvan, makine teçhizat üretiminde yıllık bazda yüzde 15,3 oranında büyüme elde edildiğini ifade etti.

2017 yılı genelinde 1,5 milyon adetten fazla otomobil üretimi gerçekleştirildiğini ifade eden Elvan, Türkiye’nin 2017 yılında elde ettiği büyüme oranlarını “sağlıklı” olarak tanımladı. Gerçekleştirilen yatırımların, büyüme oranlarına olan katkısının yüzde 12 olarak gerçekleştiğini ifade eden Elvan, 2018 yılında sanayi sektörünün dijitalleşmesi gerektiğini ifade etti.

2018 yılı itibariyle sanayinin dijitalleşmesine ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Elvan, mevcut olan sanayi tesislerinde dijital dönüşümlerin sağlanması gerektiğini, dünya ile rekabet edebilir konuma gelinmesi için bu dönüşümlere özen gösterilmesi gerektiği, katmanlı üretimden, sanayi 4,0’dan, dönüşümden Türkiye’nin kalkınmasının güçleneceğini ifade etti.

Dönüşümün olmaması halinde sürdürülebilirliğin rafa kalkacağını ifade eden Bakan Elvan, katılımcılara “Her birinizin dönüşüm için adım atmanız gerekiyor” diye seslenirken, organize sanayi bölgelerine tasarım ve dijital dönüşüm merkezlerinin kurulacağını, bu merkezlerde sanayicilere danışmanlık hizmeti verileceğini, eğitimlerin gerçekleştirileceğini, dijital dönüşümün gerçekleşmesi aşamasında gerekli olan mekanizmanın ortaya çıkartılacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.