Ana SayfaGündemBDDK Yeni Yönetmelik Taslağı Yayınladı!

BDDK Yeni Yönetmelik Taslağı Yayınladı!

-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık sektörünü yakından ilgilendiren “Bankaların Net İstikrarlı Fonlama Oranı Hesaplamasına İlişkin Yönetmelik Taslağı”nı yayınladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), resmi internet sitesi üzerinden Bankaların Net İstikrarlı Fonlama Oranı Hesaplamasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı yayınladı. Yayınlanan bu yönetmeliğin amacı ve kapsamı içerisinde, bankaların uzun vadede hem konsolide olan, hem de konsolide olmayan bazdaki maruz kalma potansiyeli olan fonlama riskininin, likidite düzeylerinde yaşanabilecek bozulmalara yol açmasını önleyebilmek amacı ile, istikrarlı fonlama yapmalarını gerçekleştirmeleri ile alakalı usul ve esaslar yer aldı.

BDDK tarafından yayınlanan yönetmelik taslağında, net istikrarlı fonlama oranlarının, mevcut istikrarlı fon tutarlarının sahip olduğu gerekli istikrarlı fon tutarına bölünmesi ile birlikte, konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplamaların yapılacağı ifade edildi. Mevcut olan istikrarlı fonun, bankaların sahip oldukları yükümlülükler ve öz kaynaklar için kalıcı olmaları gerektiği kısmı için, gerekli istikrarlı fonun, bilanço içi varlıklar ve bilanço dışı borçlarının fonlanmasının beklenen kısmını ifade ettiği belirtildi.

BDDK’nın yeni yönetmeliği ile birlikte, aylık olarak hesaplanmakta olan konsolide ve konsolide olmayan net istikrarlı fonlama oranlarının; mart, haziran, eylül ve aralık dönemlerinde olmak üzere 3 aylık basit aritmetik ortalamasının yüzde 100’den de az olmaması gerektiği ifade edildi.

BDDK’nın resmi internet sitesinde yayımlanan Bankaların Net İstikrarlı Fonlama Oranı Hesaplamasına İlişkin Yönetmelik Taslağı toplamda 6 bölümden ve 28 maddeden oluştu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler