Bankalardaki Altın Hesap Büyüklükleri Zirvede!

Google Haberlere Abone Ol:

Jeopolitik risklerde meydana gelen artış ve dövizdeki hareketlilik sebebi ile vatandaşlar en güvenli liman olan altına yöneldiler. Bunun sonucunda da 2017 yılında bankalardaki altın hesaplat 24 milyar 103 milyon lira seviyesine yükseldi. Bankalarda bu hesap tutarı ise tarihi rekor kırdı.

Başlıklar

Rekor Kırıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri incelendiği zaman, kıymetli maden depo hesapları geçen sene rekor kırdı. 24 Milyar 103 milyon liranın 23 milyar 474 milyon lirasını yurt içindeki hesaplar oluştururken, 629 milyon lirasını ise yurt dışı yerleşiklerin hesapları oluşturdu.

Bankalardaki kıymetli maden depo hesaplarının miktarı 2016 yılında ise 17 milyar 445 milyon liraydı. Bu tutar dikkate alındığı zaman hesapların yüzde 38,2 oranında yükseldiği gözlemlendi.

Bankalarda Altın 153,6 Tona Ulaştı

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) altının kilosu 2017 yılının son işlem gününde 156 bin 900 liraydı. Buna ilişkin olarak da maden depo hesaplarının büyüklüğü ise geçen yılın aralık ayında 153,6 ton seviyesinde olduğu açıklandı.

İlginizi Çekebilir:  2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

Yapılan hesaplamalar doğrultusunda ise, bankalarda bulunan altın hesapları 2016 yılının aralık ayında 132,5 tondu. Bunun sonucunda da bir yıllık zaman zarfında maden depo hesaplarındaki artış yüzde 21,1 ton oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ALB Forex Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuki, altın hesaplarında meydana gelen artışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yastık altı çağrısının olduğunu,  ellerinde tasarrufu olan, faize duyarlı olan yatırımcıların bankaları tercih ettiğini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.