Ana SayfaGündemBankalardaki Altın Hesap Büyüklükleri Zirvede!

Bankalardaki Altın Hesap Büyüklükleri Zirvede!

-

Jeopolitik risklerde meydana gelen artış ve dövizdeki hareketlilik sebebi ile vatandaşlar en güvenli liman olan altına yöneldiler. Bunun sonucunda da 2017 yılında bankalardaki altın hesaplat 24 milyar 103 milyon lira seviyesine yükseldi. Bankalarda bu hesap tutarı ise tarihi rekor kırdı.

Rekor Kırıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri incelendiği zaman, kıymetli maden depo hesapları geçen sene rekor kırdı. 24 Milyar 103 milyon liranın 23 milyar 474 milyon lirasını yurt içindeki hesaplar oluştururken, 629 milyon lirasını ise yurt dışı yerleşiklerin hesapları oluşturdu.

Bankalardaki kıymetli maden depo hesaplarının miktarı 2016 yılında ise 17 milyar 445 milyon liraydı. Bu tutar dikkate alındığı zaman hesapların yüzde 38,2 oranında yükseldiği gözlemlendi.

Bankalarda Altın 153,6 Tona Ulaştı

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) altının kilosu 2017 yılının son işlem gününde 156 bin 900 liraydı. Buna ilişkin olarak da maden depo hesaplarının büyüklüğü ise geçen yılın aralık ayında 153,6 ton seviyesinde olduğu açıklandı.

Yapılan hesaplamalar doğrultusunda ise, bankalarda bulunan altın hesapları 2016 yılının aralık ayında 132,5 tondu. Bunun sonucunda da bir yıllık zaman zarfında maden depo hesaplarındaki artış yüzde 21,1 ton oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ALB Forex Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuki, altın hesaplarında meydana gelen artışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yastık altı çağrısının olduğunu,  ellerinde tasarrufu olan, faize duyarlı olan yatırımcıların bankaları tercih ettiğini söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler