2018 Ocak Ayında Bankalar İbraz Edilen Çek 2,3 Milyon Adet

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2018 yılının ocak ayında bankalara toplamda 87 milyar lira değerinde 2,3 milyon tane çekin ibraz edildiğini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan Ocak Ayı Çek Raporu’na göre, bu yılın ocak ayında bankalara ibrazı gerçekleşen 360 bin keşideciye ait olan 2,3 milyon tane çekin toplam tutarı 87 milyar lira olarak açıklandı. Söz konusu veriler 2017 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman, çek tutarında yüzde 26 oranında, keşideci sayısında yüzde 2 oranında, çek adetinde ise yüzde 11 oranında artış meydana geldi.

Bu yılın ocak ayında bankalara ibraz edilen 11 bin keşideciye ait olan 1,8 milyar lira değerindeki 43 bin çek ise karşılıksız işlem olarak yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 3 bin keşideciye ise toplamda 171 milyon lira tutarında 4 bin 412 tane çek ödemesi daha yapıldı.

2018 yılının ocak ayında geçen senenin aynı dönemine göre karşılıksız işlemi yapılan çeklerin toplam tutarı yüzde 19 oranında düşüş gösterdi. Yine aynı dönemlerinde kıyaslamasında keşideci sayısı yüzde 36 oranında, çek adeti ise yüzde 34 oranında düşüş gösterdi. Ocak ayında karşılıksız işlemi gerçekleştirilen çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı ise, tutar olarak 1,2 puan düşüş gösterdi. Bu düşüş ile de yüzde 2,1 olarak açıklandı. Adet bazında ise 1,3 düşerek yüzde 1,9 oldu.

Karşılıksız işlemi gerçekleştirilen çeklerin tutarı ile adetlerinin en fazla olduğu iller sırası ile, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Adana oldu. Söz konusu dönemde keşideci sayısının en fazla olduğu iller ise sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.