Anasayfa Gündem 2018 Ocak Ayında Bankalar İbraz Edilen Çek 2,3 Milyon Adet

2018 Ocak Ayında Bankalar İbraz Edilen Çek 2,3 Milyon Adet

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2018 yılının ocak ayında bankalara toplamda 87 milyar lira değerinde 2,3 milyon tane çekin ibraz edildiğini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan Ocak Ayı Çek Raporu’na göre, bu yılın ocak ayında bankalara ibrazı gerçekleşen 360 bin keşideciye ait olan 2,3 milyon tane çekin toplam tutarı 87 milyar lira olarak açıklandı. Söz konusu veriler 2017 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman, çek tutarında yüzde 26 oranında, keşideci sayısında yüzde 2 oranında, çek adetinde ise yüzde 11 oranında artış meydana geldi.

Bu yılın ocak ayında bankalara ibraz edilen 11 bin keşideciye ait olan 1,8 milyar lira değerindeki 43 bin çek ise karşılıksız işlem olarak yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 3 bin keşideciye ise toplamda 171 milyon lira tutarında 4 bin 412 tane çek ödemesi daha yapıldı.

2018 yılının ocak ayında geçen senenin aynı dönemine göre karşılıksız işlemi yapılan çeklerin toplam tutarı yüzde 19 oranında düşüş gösterdi. Yine aynı dönemlerinde kıyaslamasında keşideci sayısı yüzde 36 oranında, çek adeti ise yüzde 34 oranında düşüş gösterdi. Ocak ayında karşılıksız işlemi gerçekleştirilen çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı ise, tutar olarak 1,2 puan düşüş gösterdi. Bu düşüş ile de yüzde 2,1 olarak açıklandı. Adet bazında ise 1,3 düşerek yüzde 1,9 oldu.

Karşılıksız işlemi gerçekleştirilen çeklerin tutarı ile adetlerinin en fazla olduğu iller sırası ile, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Adana oldu. Söz konusu dönemde keşideci sayısının en fazla olduğu iller ise sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

ten − three =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,792BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,026TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler