BOJ Başkanlığına Tekrardan Haruhiko Kuroda Atandı!

Japonya’da Merkez Bankası (BOJ) Başkanı görevine yeniden Haruhiko Kuroda atandı. Hükümet, 73 yaşında olan Haruhiko Kuroda’yı tekrardan 5 sene daha BOJ başkanlığı için parlamentoya aday gösterdi.

Yardımcılarından biri olarak parasal genişlemenin önde gelen taraftarlarından  Maszumi Wakatabe’yi seçen Haruhiko Kuroda, aynı zamanda yatırımcı ve politika yapıcılara geniş kapsamlı teşvik programının son ermesi için hızlı adımlar atmayacağının da sinyallerini verdi.

Başbakan Haruhiko Kuroda’ya Güveniyor

BOJ başkanlık görevine tekrardan atanan  Haruhiko Kuroda, yarım yüzyıldır en uzun süreli başkanlık yapan isim olarak tarihe geçecek. Aynı zamanda yapılan haberlere gör, Haruhiko Kuroda’nın tekrardan başkanlığa atanması, Başbakan Şinzo Abe’nin ekonomiyi durgun olan halinden çıkarmak için eski maliye bürokratına ne kadar çok güvendiğinin bir göstergesi olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities’den Norihiro Fujito, BOJ’un Kurada’nın parasal politikasını değiştirmediğini ve kısa dönemli borsaya nefes aldırdığını, Abenomics’in büyük bir kısmının da değişmeyeceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Tokyo Tahvilleri Arttı

BOJ’un geniş kapsamlı teşvik programının devam etmesinin anlaşılması takibinde Tokyo tahvillerinde artış meydana geldi. Bu program ise, Başbakan Abe’nin Abenomics olarak adlandırılan ekonomi politikasının da önemli ölçütte ayağını oluşturmakta.

Fakat konuyla ilgili açıklamalarda bulunan piyasa gözlemcileri, BOJ’un 5. senesine girecek olan geniş kapsamlı para basma projesinin gittikçe savunulamaz hale dönüştüğünü, bunun da piyasalarda çarpıklık oluşturduğunu ve bankalara olumsuz yönde yansıdığını söylediler.

Yen’deki artış incelendiği zaman BOJ’un yakın dönemde politikasını sıkılaştıracak durumda olmadığını söyleyen  Mizuho Securities’den baş piyasa ekonomisti Yasunari Uen, artışın devam etmesi halinde piyasanın beklentilerinin aksine sonrasında çok daha fazla gevşeme görülebileceğini söyledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.