BOJ Başkanlığına Tekrardan Haruhiko Kuroda Atandı!

Google Haberlere Abone Ol:

Japonya’da Merkez Bankası (BOJ) Başkanı görevine yeniden Haruhiko Kuroda atandı. Hükümet, 73 yaşında olan Haruhiko Kuroda’yı tekrardan 5 sene daha BOJ başkanlığı için parlamentoya aday gösterdi.

Yardımcılarından biri olarak parasal genişlemenin önde gelen taraftarlarından  Maszumi Wakatabe’yi seçen Haruhiko Kuroda, aynı zamanda yatırımcı ve politika yapıcılara geniş kapsamlı teşvik programının son ermesi için hızlı adımlar atmayacağının da sinyallerini verdi.

Başbakan Haruhiko Kuroda’ya Güveniyor

BOJ başkanlık görevine tekrardan atanan  Haruhiko Kuroda, yarım yüzyıldır en uzun süreli başkanlık yapan isim olarak tarihe geçecek. Aynı zamanda yapılan haberlere gör, Haruhiko Kuroda’nın tekrardan başkanlığa atanması, Başbakan Şinzo Abe’nin ekonomiyi durgun olan halinden çıkarmak için eski maliye bürokratına ne kadar çok güvendiğinin bir göstergesi olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities’den Norihiro Fujito, BOJ’un Kurada’nın parasal politikasını değiştirmediğini ve kısa dönemli borsaya nefes aldırdığını, Abenomics’in büyük bir kısmının da değişmeyeceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Tokyo Tahvilleri Arttı

BOJ’un geniş kapsamlı teşvik programının devam etmesinin anlaşılması takibinde Tokyo tahvillerinde artış meydana geldi. Bu program ise, Başbakan Abe’nin Abenomics olarak adlandırılan ekonomi politikasının da önemli ölçütte ayağını oluşturmakta.

Fakat konuyla ilgili açıklamalarda bulunan piyasa gözlemcileri, BOJ’un 5. senesine girecek olan geniş kapsamlı para basma projesinin gittikçe savunulamaz hale dönüştüğünü, bunun da piyasalarda çarpıklık oluşturduğunu ve bankalara olumsuz yönde yansıdığını söylediler.

Yen’deki artış incelendiği zaman BOJ’un yakın dönemde politikasını sıkılaştıracak durumda olmadığını söyleyen  Mizuho Securities’den baş piyasa ekonomisti Yasunari Uen, artışın devam etmesi halinde piyasanın beklentilerinin aksine sonrasında çok daha fazla gevşeme görülebileceğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…