Erbil: Kar Ettikçe Kredi Veriliyor

Google Haberlere Abone Ol:

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, geçen yıl enflasyon ve kurda meydana gelen hareketliliğe rağmen ülkemizin önemli ölçütte büyüme gösterdiğini, geçen senenin tamamında yüzde 7 ile yüzde 7,2 arasında büyüme öngördüklerini, mali disiplin açısından çok güzel bir yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Erbil: Kar Ettikçe Kredi Veriliyor

Karın kendileri için bir sonuç olduğunu söyleyen Erbil, banka karlarının bünyede kaldığını, hem yerli bankaların hem de yabancı bankaların farketmeden sermayeye eklendiğini, bunun ise çok daha fazla kredi olarak ekonomiye geri dönüş yaptığını, kar sermayesinin vazgeçilmez olduğunu, kar ettikçe kredi verildiğini, bunun neticesinde de ekonomiye katkı sağlandığını söyledi.

Erbil: 2018 En Az 2017 Kadar İyi Olacak

Hem Türkiye ekonomisinin hem de Türk bankacılık sektörünün geçen seneyi çok iyi bir performans ile tamamladığını söyleyen Erbil, 2018 yılının da en az 2017 yılı kadar iyi olmasını beklediklerini, bütün ekonomi oyuncularına bu kapsamda güvendiklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Ağustos (Lise-Lisans)

Türkiye’nin beklenenin çok fazla üzerinde büyüme gösterdiğini söyleyen Erbil, bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1,5 seviyesinin altında olduğunu, kamu borcunun milli gelir oranının ise yüzde 30 seviyesinin altında olduğunu, bunun ise olumlu bir sonuç olduğunu söyledi. Global merkez bankalarının 2017 yılındaki gösterdikleri destekleyici tutumundan çok daha sıkı bir tutum göstermelerinin 2018 yılı için global risk taşıdığını söyleyen Erbil, 2018 yılında ülke ekonomisinin yüzde 4 ile yüzde 5 seviyesinde olabileceğini, enflasyonun düşük olduğu durumun bile yüksek olduğunu söyledi.

Bankacılık sektöründe geçen sene TL kredilerinde toplamda yüzde 25-26 seviyelerinde büyüme gerçekleştiğini söyleyen Erbil, şirketlerin kullandığı kredilerde yüzde 30 oranında, bireysel kredilerde yüzde 16 oranında büyüme görüldüğünü, piyasada aktif kalitenin bozulması kapsamında beklenti olmasına rağmen geçen senenin aktif kalitesinde iyileşme gözlemlendiğini,  sorunlu kredi oranının ise yüzde 3 seviyelerine kadar düşüş gösterdiğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...