Kuşak ve Yol Projesi için Bankalar Yarış Halinde!

HSBC, Standard Chartered, Citigroup ve benzeri gibi batılı büyük bankalar, Çin’in Kuşak ve Yol projesinde rol almak için birbiriyle yarış haline girdiler. Söz konusu proje için çok sayıda bankayla anlaşma imzalandı.

Konuyla haber yayımlayan Financial Times, Batı’da projenin Çin’in küresel seviyesindeki etkisinde artış meydana getireceği kapsamında endişeler olduğu ancak buna rağmen İngiltere ile ABD bankalarının Kuşak ve Yol Projesinde bulunmak için girişimlerinin hızlandığını belirtti.

Proje Dünyanın Yüzde 60’lık Nüfusunu Kapsayacak

Çin’in bu projeye büyük ölçüde yatırım yapmayı planladığı belirtiliyor. Modern İpek Yolu olarak bilinen Kuşak ve Yol Projesi, Asya, Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’nın tümünü kapsayacak ticaret ağının kurulması bekleniyor. Kuşak ve Yol güzergahı, 65 tane ülke ile birlikte dünyanın nüfusunun yüzde 60’lık kısmı ve GSYH’nin ise üçte birini kapsayacak. Söz konusu güzergahta Türkiye sınırları içerisinde bulunan Bakü Tiflis Kars demiryolu da ublunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  Standard Chartered CEO’su Bill Winters, projenin gerçekleşmesi halinde projenin üzerindeki özel sektör sermayesinin çok büyük olacağını, kendi işlerinin ise farklı olan parçaları bir araya getirmek olduğunu, çünkü bu noktada yerel finansman kaynaklarının da gerekli olduğunu söyledi. ABD ile Asya’dan çok sayıda çok uluslu müşterilerinin olduğunu söyleyen Citigroup’un Asya-Pasifik Bankacılık Bölümü Başkanı Gerry Ke ise, söz konusu müşterilerin Kuşak ve Yol faaliyetlerini genişletmek için fırsat olarak gördüklerini söyledi. Bunların yanı sıra ABD hükümeti ile İngiltere hükümetinin projeye şüphe ile yaklaşıldığı, bu nedenle de 1 ile 20 yıl arasında değişen vade ile başlanacağını, bunun da bazı şirketler için belirsizlik yarattığı belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.