Şekerbank’tan Üstün Başarı: 1 Yılda Yüzde 32 Aktif Artışı!

Şekerbank, 2017 yılının geneline dair konsolide olmayan mali tablolarını açıkladı. Bankanın aktif büyüklüğü 1 yıl içerisinde yüzde 32 oranında artış gösterdi.

Şekerbank, 2017 yılının geneline dair konsolide olmayan mali tablolarını açıkladı. Bankanın aktif büyüklüğü 1 yıl içerisinde yüzde 32 oranında artış gösterdi.

Şekerbank’ın sahip olduğu aktif büyüklük 31,3 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı. 1 yıl içerisinde yüzde 32 oranında artış gösteren aktif büyüklüğe, 2017 yılı genelinde yüzde 17 artış gösteren kredi hacmi 20,7 milyar Türk Lirası ile eşlik ederken, bankanın en çok büyüttüğü kredi alanı ise KOBİ kredileri oldu.

Şekerbank, 2017 yılının sonunda net olarak 115 milyon Türk Lirası tutarında kâr elde etmiş oldu. Özkaynaklarını 1 yılda yüzde 7 artırmayı başaran banka 2,7 milyar Türk Lirası seviyesine ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu da yüzde 15,4 seviyesine ulaştı. Anadolu Bankacılığı prensipleriyle hareket eden bankanın sahip olduğu mevduat büyüklüğü de aynı dönem zarfında yüzde 22 oranında artış göstererek 2017 yıl sonuna 19,7 milyar Türk Lirası seviyesinden giriş yaptı.

KGF İşlevselliği Artırdı!

Konu hakkında görüşlerini bildiren Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, 2017 tarihli solo bilançosu ve 2017 faaliyetleri konusunda yaptığı değerlendirmede, Kredi Garanti Fonu’nun sahip olduğu işlevliğin artırılması ile birlikte önemli desteklerin 2017 yılında sunulduğunu, hem üretime, hem ihracata, hem de yatırıma dayalı olarak Türkiye ekonomisinin büyümesinin finanse edildiğini belirtti.

Taze, 2017 yılında Şekerbank olarak kaynak çeşitliliğinin sağlandığını, 2017 yılının son günlerinde çıkılan ve planlanan arz tutarlarının yüzde 20 oranının üzerinde gerçekleşen bir talep eşliğinde 300 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşen bir sermaye benzeri tahvil ihracı ile birlikte hem Türk Lirası için, hem de Şekerbank için güven sembolü olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.