Şekerbank’ın 2018 Hedefi Mikro İşletmelere Daha Çok Finansman!

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, yaptığı açıklamalarda Şekerbank’ın 2018 yılındaki rotasında hem tarım bankacılığı, hem de KOBİ bankacılığı alanında büyümek olduğunu ifade etti.

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, yaptığı açıklamalarda Şekerbank’ın 2018 yılındaki rotasında hem tarım bankacılığı, hem de KOBİ bankacılığı alanında büyümek olduğunu, bu alanda da mikro işletmelerin finansman ihtiyaçları için sahip olunan rolün büyütülmesini hedeflediklerini aktardı.

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, Şekerbank’ın 2018 yılında yürüteceği strateji ve politikalar hakkında önemli bilgi paylaşımlarında bulundu. Hem KOBİ bankacılığı, hem de tarım bankacılığı alanında Şekerbank’ın sahip olduğu pozisyonu daha da güçlendirmek üzerine strateji ve planların kurulduğunu belirten Taze, sektörden elde edilen payın yüzde 1 olduğunu, takım kredileri için alınan pazar payının yüzde 2,4 olduğunu, KOBİ bankacılığında elde edilen payın ise yüzde 1,9 olduğunu dile getirdi.

Sadece Anadolu bazlı planlandığında, tarım kredilerinden alınan payın yüzde 2,6 seviyesine yükseldiğini ifade eden Taze, 2018 yılında bahsi geçen hedef bankacılık alanlarında yüzde 30’a yakın bir kredi büyümesi hedeflediklerini ifade etti.

44.000 KOBİ’ye 4,6 Milyar TL Finansman!

Mikro işletmelerin finansman ihtiyaçlarına uygun çözümler üreterek, bu alanda daha yoğun ve aktif bir rol almayı hedeflediklerini ifade eden Taze, 2017 yılında tam 44 bin KOBİ müşterisine toplamda 4,7 milyar Türk Lirası’na tekabül eden Kredi Garanti Fonu teminatlı kredi sağlandığını ifade etti.

Geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi paylaşımı gerçekleştiren Taze, 2016 yılında tarım ve KOBİ kredilerinin, tüm kredilerdeki payının yüzde 55 düzeyinde olduğunu, bu rakamlar için 2018 hedefinin yıl sonunda yüzde 63 ila 65 aralığına ulaşmak olduğunu ifade etti.

2017 yılında Şekerbank’ın bilançosunu önemli ölçüde büyüttüğünü vurgulayan Taze, yıl sonu itibariyle toplam kredilerin yüzde 50’lik kısmının hem KOBİ, hem de tarım kredileri kapsamında olduğunu, 3 yıllık plan kapsamında 2018 yıl sonuna kadar bu rakamların yüzde 60 ila 62 bandına ulaştırmayı hedeflediklerini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.