Ana Sayfa Gündem Şubat Ayında Karşılıksız Çeklerin Tutar ve Adetleri Azaldı

Şubat Ayında Karşılıksız Çeklerin Tutar ve Adetleri Azaldı

-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, 2018 şubat dönemine ait çek raporunu yayımladı.

Yayımlanan rapora göre, 2018 yılının ocak ile şubat aylarında bankalara ibraz ailen297 bin keşideciye ait olan toplamdaki 3,9 milyon tane çekin tutarı 155 milyar lira olarak açıklandı. 2017 yılının aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman çek tutarında yüzde 23 oranında, keşideci sayısında yüzde 0,3 oranında, çeklerin toplam adetinde ise yüzde 6 oranında artış meydana geldi.

Şubat döneminde, bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan 15 bin keşideciye ait olan 73 bin adet çekin toplam tutarı ise 3,2 milyar lira olarak açıklandı. Karşılıksız işlemi gerçekleştirilen 5 bin 319 keşideciye ait olan toplam 9 bin 580 adet çekin ödemesi de sonradan yapıldı. Yapılan ödeme tutarı ise 368 milyar liraya tekabül etti. 2017 yılının aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman ise çeklerin tutarında yüzde 16 oranında, keşideci sayısında yüzde 34 oranında, çeklerin toplam adetinde yüzde 32 oranında düşüş meydana geldi.

Karşılıksız işlemi gerçekleşen çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı incelendiği zaman tutar bazında geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığı zaman 0,6 puan değerinde azaldı. Bu azalma ile yüzde 2,1 oranına tekabül etti. Adet bazında da 0,8 puan değerinde azalarak yüzde 1,9’a tekabül etti.

İstanbul Yine 1. Sırada!

Yayımlanan rapora göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin miktarı ile keşideci sayısının en fazla olduğu iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. Tutar bazında karşılıksız işlemi gerçekleşen çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en fazla olduğu iller ise yüzde 7,7 oranı ile Osmaniye, yüzde 6,9 oranı ile Mardin, yüzde 5,5 oranı ile Artvin, yüzde 5,1 oranı ile Sivas, yüzde 4,8 oranı ile de Kırıkkale yer aldı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,413BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler