Türkiye’nin Yurt Dışı Varlıkları Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2018 ocak ayına ilişkin yatırım pozisyonu gelişmeleri raporu yayımlandı.

Türkiye’nin Yurt Dışı Varlıkları Arttı

Yayımlanan rapora göre, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1 oranında yükseldi.  Bu yükseliş ile de ülkemizin yurt dışı varlıkları 232,8 milyar dolar seviyesine çıktı.  Yükümlülükler incelendiği zaman ise benzer şekilde yüzde 4,7 oranında artış olduğu, bu artışla da 713,8 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklandı.

Varlıkların alt kalemleri incelendiği zaman, rezerv varlıklar kaleminin 2017 yılının sonu ilce karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 7,1 oranında arttığı, bu artışla 115,3 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklandı. Diğer yatırım grupları incelendiğinde ise yüzde 4,1 oranında düştüğü, bu düşüşle de 73,8 milyar dolar seviyesinde olduğu açıklandı.

Diğer yatırım alt kalemlerinde ise bankaların TL ile YP cinsinden mevduat ile birlikte efektiflerinin, 2017 yılının sonu ilce kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 7 oranında düştüğü, bu düşüşle de 32,5 milyar dolar seviyesine tekabül ettiği açıklandı. Yükümlülüklerin alt kalemi incelendiği zaman, doğrudan yatırımların piyasa değeri ile döviz kurlarında meydana gelen değişimlerin etkisinde kaldığı, 2017 yılının sonu ile karşılaştırma yapıldığı zaman ise yüzde 8,6 oranında arttığı, bu artışla da 196,9 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklandı.

Portföy Yatırımları Yüzde 4,7 Arttı

Açıklanan veriler kapsmaında portföy yatırımları ise 2017 yılının sonuna göre yüzde 4,7 oranında arttığı, bu artış ilce de portföy yatırımlarının 185,5 milyar dolar seviyesine çıktığı gözlemlendi. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi stokları ise geçen yılının sonuna göre yüzde 5,4 oranında arttı, bu artışla 54,8 milyar dolara çıktı. Benzer şekilde yurt dışı yerleşiklerin mülkiyetinde olan DİBS stoku da yüzde 5,4 oranında yükselerek, 32,6 milyar dolara çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.