Türkiye’nin Yurt Dışı Varlıkları Arttı

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2018 ocak ayına ilişkin yatırım pozisyonu gelişmeleri raporu yayımlandı.

Başlıklar

Türkiye’nin Yurt Dışı Varlıkları Arttı

Yayımlanan rapora göre, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1 oranında yükseldi.  Bu yükseliş ile de ülkemizin yurt dışı varlıkları 232,8 milyar dolar seviyesine çıktı.  Yükümlülükler incelendiği zaman ise benzer şekilde yüzde 4,7 oranında artış olduğu, bu artışla da 713,8 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklandı.

Varlıkların alt kalemleri incelendiği zaman, rezerv varlıklar kaleminin 2017 yılının sonu ilce karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 7,1 oranında arttığı, bu artışla 115,3 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklandı. Diğer yatırım grupları incelendiğinde ise yüzde 4,1 oranında düştüğü, bu düşüşle de 73,8 milyar dolar seviyesinde olduğu açıklandı.

Diğer yatırım alt kalemlerinde ise bankaların TL ile YP cinsinden mevduat ile birlikte efektiflerinin, 2017 yılının sonu ilce kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 7 oranında düştüğü, bu düşüşle de 32,5 milyar dolar seviyesine tekabül ettiği açıklandı. Yükümlülüklerin alt kalemi incelendiği zaman, doğrudan yatırımların piyasa değeri ile döviz kurlarında meydana gelen değişimlerin etkisinde kaldığı, 2017 yılının sonu ile karşılaştırma yapıldığı zaman ise yüzde 8,6 oranında arttığı, bu artışla da 196,9 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklandı.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 150 Uzman Yardımcısı Alımı Yapıyor

Portföy Yatırımları Yüzde 4,7 Arttı

Açıklanan veriler kapsmaında portföy yatırımları ise 2017 yılının sonuna göre yüzde 4,7 oranında arttığı, bu artış ilce de portföy yatırımlarının 185,5 milyar dolar seviyesine çıktığı gözlemlendi. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi stokları ise geçen yılının sonuna göre yüzde 5,4 oranında arttı, bu artışla 54,8 milyar dolara çıktı. Benzer şekilde yurt dışı yerleşiklerin mülkiyetinde olan DİBS stoku da yüzde 5,4 oranında yükselerek, 32,6 milyar dolara çıktı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…