Akbank İki İş Kolunu Birleştirerek Yatırım Alanında Kapsamlı Hizmet Sunacak!

Akbank, iki önemli iş kolunu birleştirme kararı aldı.

Akbank Yatırım Hizmetleri ve Akbank Private Banking birleşiyor. Konu hakkında açıklamalar, Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alp Keler’den geldi. Bir otelde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Keler, birleştirme kararı sonrasında oluşan yeni yapının 100 milyar Türk Lirası’na tekabül eden bir yatırımla ilgili alanda fark yaratacağını ifade etti.

Mevcut çalışmalar kapsamında piyasalarda mevcut olan birçok yatırım ürünlerini, daha önce hiç bu ürünler ile ilişki kurmamış yatırımcılara aktarmak adına bir mekanizma kurduklarını ifade eden Keler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan mevzuatta da kurumların ayrı ayrı hizmet vermelerinin talep edildiğini belirtti.

Yeni Bir Hizmet Modeli Ortaya Çıkıyor!

Alınan birleşme kararı sonrasında ortaya çıkartılan hizmet modelinin, Akbank müşterilerinin sermaye piyasalarında mevcut olan ürünlere olan erişimini kolaylaştırmayı hedeflediğini, Akbank Private Banking’in Türkiye’deki ilk özel bankacılık birimi olduğunu vurgulayan Keler halen daha alanında lider konumda olduğunu, bu alanın Akbank Yatırım Hizmetleri ile tek bir iş kolu altında birleştirildiğini, varlık büyüklüğüne bakılmaksızın tüm Akbank müşterilerine ayrıcalıklı bir hizmet sunulacağını belirtti.

Akbank’ın yaklaşık 17 yıl önce Türkiye’deki ilk özel bankacılık ve yatırım hizmetleri birimini kurduğunu, bunu büyük bir ileri görüşlülük ile gerçekleştirdiğini, şimdi de Akbank Private Banking ve Akbank Yatırım Hizmetleri iş kollarının birleştirilerek, global piyasalardaki örneklerine uyum sağlayabilecek bir hizmet alanı haline getirileceğini, ürün, fiyat, zamanlama alanlarında farklılıklar yaratarak rekabet alanında ön plana çıkmayı hedeflediklerini aktardı.

Halka Arza Yönelik Dijital Adım!

Dijital bankacılık alanında hayata geçirilen projeler kapsamında yatırımcıların ve müşterilerin tablet cihazlarından video konferans vasıtasıyla yatırım danışmanlığı hizmeti alabildiklerini, yatırım alternatiflerini müşterilerin profiline göre sunulduğunu, AkbankDirekt uygulaması üzerinden, internet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden müşterilerin bir yatırım profili belirleyip, yatırımlarına start verebilmelerini sağladıklarını belirten Keler, yakın zamanda hayata geçirilen bir projeyle vatandaşların halka arz işlemleri aşamasında yatırım hesabı yoksa bile, online olarak mobil ve internet şubelerinden talep sunabildiklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.