TSKB’den Enerji Verimliliğine 600 Milyon Dolar Finansman Desteği!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından bugüne kadar enerji verimliliği projelerine yaklaşık olarak 600 milyon dolar değerinde finansman sağlandığı açıklandı.

78 tane enerji verimliliği projesine TSKB tarafından yaklaşık olarak 600 milyon dolar değerinde finansman sağlandığı açıklandı.

TSKB: Yatırımların Faaliyete Geçmesi için Finans Sektörünün Rolü Büyük

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, konu ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. İklim değişikliği ile mücadele, yenilebilir enerji ve kaynak verimliliği gibi yatırımların faaliyete geçmesi gerektiğini söyleyen banka, bu kapsamda da finans sektörüne önemli büyüklükte rol düştüğünü bildirdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TSKB Kalkınma Kurumları Finansmanı ve Mühendislik Müdürü Coşkun Kanberoğlu, enerji verimliliği projelerinin hem iklim değişikliği ile mücadele kapsamında hem de dışa olan bağımlılığın minimum seviyeye düşürülmesi kapsamında fark yarattığını ifade etti.

Bankanın kredi portföyünün yarısından fazlasının sürdürülebilirlik yatırımlardan oluştuğunu söyleyen Kanberoğlu, bu oranının yüzde 68 olduğunu, enerji verimliliği yatırımlarını 2009 senesinden bugüne kadar hem orta vadede hem de uzun vadedeki fonlarla destek verdiklerini, bugüne kadar toplamda 78 enerji verimliliği projesine destek verdiklerini, toplamdaki yatırımlarının yaklaşık olarak 600 milyon dolar değerine tekabül ettiğini söyledi. İlerleyen dönemlerde de enerji verimliliği projesine olan desteklerinin devam edeceğini söyleyen Kanberoğlu, bu doğrultuda Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Alman Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası gibi çeşitli uluslararası kaynaklardan fon temin ettiklerini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.