Ana SayfaEkonomiVergi Cezaları Katlanabilir Değil! İndirim Yolda!

Vergi Cezaları Katlanabilir Değil! İndirim Yolda!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Bu haftanın en önemli gündem konusu vergi cezaları. Vergi cezalarının düşürülmesi, daha kolay ödenebilir hale dönüşmesi, herhangi bir suçtan ötürü birkaç kez kesilmemesi planlanmakta. Bunun yanı sıra değişikliğe gidecek diğer konu ise denetim raporlarının yazılması anındaki ispat yükümlülüğü.

  “Vergi Cezaları Katlanabilir Değil”

  Vergi cezaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Konseyi Başkanı Fatih Dural, ilk olarak değişiklikleri hazırlayacaklarını, sonrasında Maliye Bakanlığı’na rapor vereceklerini, Bakanlık onay verirse yeni yasa tasarısını hazırlayarak ilk olarak Bakanlar Kurulu, sonrasında da Meclis’e sunulacağını söyledi. Vergi sistemindeki cezaların vatandaşlar için ödenebilir ya da katlanabilir durumda olmadığını söyleyen Dural, bu sebeple de yüzde 80, yüzde 90 seviyelerinde uzlaşmaların olduğunu, af yasalarının gündeme geldiğini, her vergi için farklı farklı uygulamaların yapıldığını söyledi.  

  “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Aykırı”

  Ceza makul fakat her vergi için farklı farklı uygulandığı zaman 12 kat arttığını söyleyen Dural, bunun sonucunda da cezaların ödenemez hale geldiğini, vatandaşların vergi affı ihtiyacına gerek duyduğunu, cezaların her vergi için farklı farklı uygulanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi.

  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde bir fiile ceza kesilebildiğini ancak 4 kez 3 kat ceza kesilmesini onaylamadığını söyleyen Dural, buna ek olarak özel usulsüzlük cezasının da kesilemeyeceğini, sahte faturalara her vergi için hapis cezasının verildiğini, bunun sonucunda da her seneye ayrı cezaları verilerek hapis süresinin 12-15 yıla kadar çıktığını, kendilerinin de bunu engelleyecek çözüm önerileri getireceklerini söyledi.

  Vergi Cezaları Hafifleyecek!

  İşlenen olan fiilin durumuna göre değişmek suretiyle usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaların yaptırım haline geldiğini söyleyen Dural, yeni modelle birlikte vergi zıyai cezası için yüzde 100 uygulanana cezanın yüzde 20, yüzde 300 uygulanan cezanın ise yüzde 100’e çekilmesini tartıştıklarını söyledi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  65TakipçilerTakip Et
  2,237TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

  2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

  2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

  2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

  Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

  Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

  Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

  ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

  Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

  Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

  Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...