Vergi Cezaları Katlanabilir Değil! İndirim Yolda!

Google Haberlere Abone Ol:

Bu haftanın en önemli gündem konusu vergi cezaları. Vergi cezalarının düşürülmesi, daha kolay ödenebilir hale dönüşmesi, herhangi bir suçtan ötürü birkaç kez kesilmemesi planlanmakta. Bunun yanı sıra değişikliğe gidecek diğer konu ise denetim raporlarının yazılması anındaki ispat yükümlülüğü.

“Vergi Cezaları Katlanabilir Değil”

Vergi cezaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Konseyi Başkanı Fatih Dural, ilk olarak değişiklikleri hazırlayacaklarını, sonrasında Maliye Bakanlığı’na rapor vereceklerini, Bakanlık onay verirse yeni yasa tasarısını hazırlayarak ilk olarak Bakanlar Kurulu, sonrasında da Meclis’e sunulacağını söyledi. Vergi sistemindeki cezaların vatandaşlar için ödenebilir ya da katlanabilir durumda olmadığını söyleyen Dural, bu sebeple de yüzde 80, yüzde 90 seviyelerinde uzlaşmaların olduğunu, af yasalarının gündeme geldiğini, her vergi için farklı farklı uygulamaların yapıldığını söyledi.  

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Aykırı”

Ceza makul fakat her vergi için farklı farklı uygulandığı zaman 12 kat arttığını söyleyen Dural, bunun sonucunda da cezaların ödenemez hale geldiğini, vatandaşların vergi affı ihtiyacına gerek duyduğunu, cezaların her vergi için farklı farklı uygulanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde bir fiile ceza kesilebildiğini ancak 4 kez 3 kat ceza kesilmesini onaylamadığını söyleyen Dural, buna ek olarak özel usulsüzlük cezasının da kesilemeyeceğini, sahte faturalara her vergi için hapis cezasının verildiğini, bunun sonucunda da her seneye ayrı cezaları verilerek hapis süresinin 12-15 yıla kadar çıktığını, kendilerinin de bunu engelleyecek çözüm önerileri getireceklerini söyledi.

Vergi Cezaları Hafifleyecek!

İşlenen olan fiilin durumuna göre değişmek suretiyle usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaların yaptırım haline geldiğini söyleyen Dural, yeni modelle birlikte vergi zıyai cezası için yüzde 100 uygulanana cezanın yüzde 20, yüzde 300 uygulanan cezanın ise yüzde 100’e çekilmesini tartıştıklarını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.