Ana SayfaSağlıkDil Kanaması Neden olur ? Dil kanamasının sebepleri, Dil Kanaması nasıl geçer...

Dil Kanaması Neden olur ? Dil kanamasının sebepleri, Dil Kanaması nasıl geçer ?
D

-

Dilde görülen kanamalara ilk yardım uygulayarak son verebilirsiniz. Mütenevvi sorunlar dil kanamasına neden olur. Dil kanamasını durdurmak için yapılması gerekenler makalemizin devamında anlatıldı.

Dil kanaması çoğu zaman kendiliğinden durur. Ancak durmayan dil kanamalarında kesikler ciddi boyutlarda olabilir ve ilk yardım uygulamak gerekir. İlk yardım uygulanmasına rağmen dil kanaması yine de durdurulamaz ise, doktora başvurulmalıdır. Dil kanaması nasıl durdurulur, dil kanamasına ilk yardım nasıl yapılır buyurun öğrenmeye.

Dil, kan damarı bakımından zengin bir organdır ve bu nedenle olası bir kesik durumunda fazla miktarda kanama ile karşılaşılabilir. Dildeki bir kanama değerlendirme gerektiren bir durumdur. Eğer dilde derin bir kesik varsa, hemen bir hastaneye gitmelisiniz. Bazı durumlarda, hastaneniz isiz ağız cerrahına yönlendirebilir. Şayet küçük bir kesikten dolayı kanama varsa, kanamayı kendi kendinize durdurmanız mümkün olabilir. Siz dahi olsanız 45 dakika içinde kanamayı durduramıyorsanız bir doktora görününüz.

1- Öncelikle antibakteriyel sabun ve ılık bir suyla ellerinizi yıkayın. Ellerinizin tamamiyle temiz olmasından emin olamıyorsaınz dilinizde bulunan kesik üzerine katiyen dokunmayın.

2- Göğsünüze yakın olacak biçimde çenenizi öne doğru getirin. Bu uygulama kanınızın boğazın arka kısmında birikerek boğulmanıza sebep olmasını engelleyecektir.

3- Bölgeye basınç yapın. Bunun için dilinizdeki kanayan yere temiz bez ya da gazlı bez kullanabilirsiniz.

Ortalama 5 dakika süresincekanamalı bölgeye bezi bastırın ve sıkı bir biçimde tutun. Şayet bezi kaldırdığınızda diliniz hala kanıyorsa 5 dakika süresince tekrar bezi sıkı bir biçimde tutunuz.

4- Temiz beze buz sarın ve dilinize bastırın. Soğuk, kanamanın durmasında etkili olabilir.

5- Kanayan bölgeye ıslak çay poşeti koyabilirsiniz. Bitki çayı yerine siyah ya da yeşil çay tercih edin. Siyah ve yeşil çayda bulunan teninler kanın pıhtılaşmasına yardım eder ve kanamanın daha çabucak durmasında etkili olur.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol