Ana SayfaGündemKredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?
K

-

Nakit paraya ihtiyacı olanların başvurduğu yöntem genellikle banka kredisi almaktır. Bunun için gereken şartları karşılayan ve ihtiyacına göre kredi alan kişiler zamanla ödemekte sıkıntı yaşayabilmektedir. Ülkemizde milyonlarca kişinin banka kredilerinde geri ödeme konusunda zorluk yaşadıkları belirtilmiştir. Kredi borcu olan kişiler, zamanla işleri kötüye gittiği için ya da başka sebeplerden dolayı borcu ödemekte zorluk çekebilir. Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapabilirim diyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Bankalardan kredi çeken ve yükümlülük altına giren ancak sonrasında borcunu ödeyemeyenler bazı noktalara dikkat etmelidir. Eğer borcunuzu ötelemeye devam ederseniz ve bununla ilgili herhangi bir başvuruda bulunmazsanız önemli ölçüde sıkıntıya girebilirsiniz. Bu nedenle borcunuzla ilgili uygulanacak prosedürlere dikkat ederek hareket etmeniz son derece önemlidir. Bu konuda araştırma yapmanın ve doğru adımları atmanın da sorunun çözümüne katkı sağladığını unutmamanız gerekir.

Kredi Borcunda Yasal Süreç

Kredi borçlarında hukuki süreç ile yüzleşmek zorunda kalmamak için belirlenen sürelere dikkat edilmelidir. Kredi ödemesi hesap edilirken daha başvuru yapmadan önce, ödeyebileceğiniz maksimum tutarı belirlemeli ve buna göre kredi başvurusunda bulunmalısınız. Aksi takdirde birçok kişinin başına gelen ve psikolojik anlamda sorunlara neden olan kredi borcu konusunda siz de zor günler yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Borcunu ödeyemeyenler için yasal olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yasal sürece girmeden önce 90 gün gibi bir süreniz olduğunu bilmenizdir. Borcunu aksatmaya başlayan ya da taksitlerini hiç ödeyemeyen kişilere, kendilerini toparlamak ve borçlarını ödemeye devam etmek için 3 aylık bir süre tanınmaktadır. 90 günlük süre içinde borçların kapatılması durumunda sadece gecikme faizi ödeyerek diğer yasal prosedürlerden kurtulmanız mümkündür.

90 Günü Geçerse…

Bankaya olan kredi borcu konusunda ödemesini 90 günden fazla süre aksatan ve bu süre içinde borcunu kapatmayan kişilere idari takip başlatılır. 3 aylık sürede size mail ya da SMS ile ulaşan banka tarafından bu sürenin sonunda size doğrudan ulaşmaya başlar. Bankalar tarafından genellikle 7 günlük bir ek süre tanınır. Bu süre bazı bankalarda fazla ya da eksik olabilir. Ek sürede borcun ödenmemesi durumunda idari takip resmen başlatılır.

Bankalar tarafından kişilere tanınan ek sürenin sonunda başlatılan idari takip aşamasında borcunuzun ödenmemesi durumunda durum icra takibine kadar süren yasal süreçleri getirebilir. Kişinin maaşının belirli bölümüne el konulması, hesabının bloke edilmesi, kara listeye alınması gibi durumlar ortaya çıkabilir. İcra takibi sonuçlandığında ise, size ait olan taşınır mallar alınmakta ve böylece borcunuzun bir kısmı kapatılmaktadır. Ancak bu durum beraberinde bazı sonuçları da getirmektedir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar

İhtiyacı doğrultusunda bankadan kredi çeken ancak geri ödeme konusunda herhangi bir sebepten dolayı sıkıntılar yaşayan kişiler bazı adımları doğru bir şekilde atmalıdır. Yasal olarak önemli ölçüde sorunla uğraşmamak için bu adımları dikkatli şekilde atmanız ve yasal prosedüre uygun bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

Finans kuruluşlarına kredi borcu olan kişiler öncelikle verilen 90 günlük süre içinde bu borcu kapatmaya çalışmalıdır. Bu noktada yakınlarınızın yardımına başvurmak önemli bir çözüm olabilir. Bu girişimden sonuç alamayan ve borcunu ödeyemeyenler için 90 günlük süre içinde ya da verilen 1 haftalık ek sürede başvuruda bulunmanız gereklidir. Bu süre içerisinde ilgili kuruma başvuruda bulunarak borcunuzun yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz. Taksitlerin sizin ödeme gücünüz de hesaba katılarak yeniden yapılandırılmasıyla vade süresi uzasa bile ödeme konusunda rahat olabileceksiniz.

Kredi çektikten sonra bu kredi borcu konusunda üzerine düşeni yapamayan, belirlenen süre içerisinde yapılandırma talebinde bulunmayan kişilere, ilgili banka tarafından da yapılandırma teklifi yapılabilir. Bu teklifi de değerlendirmezseniz bu kez hukuki süreçle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktadan sonra olumsuz durumlarla karşılaşabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bu olumsuz durumlardan en az zararla kurtulabilmek ve prosedürün daha kısa olmasını sağlamak için verilen süreleri iyi değerlendirmeniz gereklidir.

Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi çeken kişi, ödemeleri zamanında ve belirlenen yasal sürede yapamazsa, yapılandırma talebinde bulunmazsa ya da yapılandırma sonrasında borçlarını ödeyemezse sorunlar başlayacaktır. Borcunu ödeyemeyenler için başlatılan hukuki süreç zorlu dönemi de beraberinde getirmektedir. Bu noktada kredi borcu konusunda sıkıntı çeken kişiler öncelikle sistemde kara listeye alınır. Bu kişilerin sonraki süreçte bankalardan kredi çekmesi, kredi kartı kullanması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ileride kredi ihtiyacınız olabileceğini unutmadan hareket etmelisiniz.

Bankalardan belirli şartlarda kredi çekip, borcunu ödeyemeyenler sonraki aşamada icra süreciyle uğraşmak zorunda kalabilirler. Bankaların hukuk departmanları gerekli işlemleri yaparak icra takibi başlatırlar. Bu talep yerinde görülürse, borçlu kişinin adına olan eşyalara haciz işlemi uygulanabilir. Bu da size ait olan malların değerinin altında satılması ve önemli ölçüde zarara uğramanız anlamına gelir. İşlerin bu noktaya gelmemesi için borcunuzu zamanında ödemeye gayret göstermelisiniz.

Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapabilirim diyen kişiler maaş hesaplarının belirli bir bölümünden kesinti yapılabileceğini bilmeliler. Kesinti oranı hukuki sürecin ardından belli olur. Bunun yanı sıra, borcu bulunan kişilerin bankalarda bulunan hesapları da bloke edilir. Yani borcunu ödeyemeyenler hesaplarına gelen paraları da kullanamazlar. Bu durum da hem borcu ödemeyi zorlaştıracak hem de büyük ölçüde zarar etmenize neden olacaktır.

Hukuki anlamda zor durumda kalmamak, yüksek gecikme faizleriyle karşı karşıya kalmamak için kredi borcunuzu ödemeye gayret edin. Eğer ödeyemiyorsanız da verilen süre içerisinde yapılandırmadan faydalanın.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol