Ana SayfaSağlıkSuriyeli kadınlar sezeryan doğum yapmıyor

Suriyeli kadınlar sezeryan doğum yapmıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Gaziantep’teki Türk doktorlar, sezaryen doğum gerektiğinde Suriyeli hamile kadınları ikna etmekte zorlanıyor. Doktorların kritik durumlardaki tüm uyarı ve çabalarına rağmen Suriyeli hamile kadınların büyük bir kısmı, ülkelerinde yaygın olan normal doğumu tercih ediyor. Normal doğumu öncelikle tercih ettiklerini belirten Özel yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ersin Bilik, “Normal doğum ilk tercihimizdir, ancak yolunda gitmeyen bir durum olduğunda, hastanın da kendi vücudu hakkında karar vermesi lazım. Suriyeliler normal doğuma çok meyilliler. Bu bazı hastalarda o kadar katı oluyor ki, sezaryenle doğurması gereken hastayı ikna edemediğimiz durumlar oluyor. Bundan hekimde zarar görüyor. Çünkü bazen bebek ters geliyor, sezaryen gerektiriyor. Biz onları riske atmak istemiyoruz ama ikna edemiyoruz. Suriyeliler bu konuda kesinlikle çok katılar. Ne olursa olsun normal doğum istiyorlar” şeklinde konuştu. 

  Op. Dr. Bilik, normal doğum ve sezeryan doğum arasındaki tercihi hastalara bıraktıklarını, riskli bir durum olması halinde ise anne adayını ikna etmeye çalıştıklarını kaydetti. Bilik, sezeryanın anne ölümlerinin azalmasına en büyük etkinlerden biri olduğunu hatırlatarak, gerekli durumlarda anne adaylarına önerdikleri bir doğum yöntemi olduğunu vurguladı. Bilik, Suriyeli kadınların normal doğum ısrarı nedeniyle artan anne ölümleri ve bebeklerindeki şekil bozuklukları gibi farklı sağlık problemleri ile de sık sık karşılaşıldığını da sözlerine ekledi. 

  Türk doktorların tüm uyarı ve çabalarına rağmen ikna olmayan Suriyeli hamile kadınların ise, hem bıçak altına yatmaktan hem de dağa sağlıklı olarak bilmesi nedeniyle normal doğumu tercih ettikleri öğrenildi. Ayrıca iç savaş öncesinde Suriye’de normal doğumun yaygın olarak kullanılması nedeniyle hamile kadınların bu yaygın yönteme alışkın oldukları ve bu nedenle de sezeryanla doğum konusunda ikna edilemediği tahmin ediliyor.  

  LİDER OLGUN

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.