Ana SayfaSağlıkSuriyeli kadınlar sezeryan doğum yapmıyor

Suriyeli kadınlar sezeryan doğum yapmıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Gaziantep’teki Türk doktorlar, sezaryen doğum gerektiğinde Suriyeli hamile kadınları ikna etmekte zorlanıyor. Doktorların kritik durumlardaki tüm uyarı ve çabalarına rağmen Suriyeli hamile kadınların büyük bir kısmı, ülkelerinde yaygın olan normal doğumu tercih ediyor. Normal doğumu öncelikle tercih ettiklerini belirten Özel yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ersin Bilik, “Normal doğum ilk tercihimizdir, ancak yolunda gitmeyen bir durum olduğunda, hastanın da kendi vücudu hakkında karar vermesi lazım. Suriyeliler normal doğuma çok meyilliler. Bu bazı hastalarda o kadar katı oluyor ki, sezaryenle doğurması gereken hastayı ikna edemediğimiz durumlar oluyor. Bundan hekimde zarar görüyor. Çünkü bazen bebek ters geliyor, sezaryen gerektiriyor. Biz onları riske atmak istemiyoruz ama ikna edemiyoruz. Suriyeliler bu konuda kesinlikle çok katılar. Ne olursa olsun normal doğum istiyorlar” şeklinde konuştu. 

Op. Dr. Bilik, normal doğum ve sezeryan doğum arasındaki tercihi hastalara bıraktıklarını, riskli bir durum olması halinde ise anne adayını ikna etmeye çalıştıklarını kaydetti. Bilik, sezeryanın anne ölümlerinin azalmasına en büyük etkinlerden biri olduğunu hatırlatarak, gerekli durumlarda anne adaylarına önerdikleri bir doğum yöntemi olduğunu vurguladı. Bilik, Suriyeli kadınların normal doğum ısrarı nedeniyle artan anne ölümleri ve bebeklerindeki şekil bozuklukları gibi farklı sağlık problemleri ile de sık sık karşılaşıldığını da sözlerine ekledi. 

Türk doktorların tüm uyarı ve çabalarına rağmen ikna olmayan Suriyeli hamile kadınların ise, hem bıçak altına yatmaktan hem de dağa sağlıklı olarak bilmesi nedeniyle normal doğumu tercih ettikleri öğrenildi. Ayrıca iç savaş öncesinde Suriye’de normal doğumun yaygın olarak kullanılması nedeniyle hamile kadınların bu yaygın yönteme alışkın oldukları ve bu nedenle de sezeryanla doğum konusunda ikna edilemediği tahmin ediliyor.  

LİDER OLGUN

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.