Ana SayfaEkonomiBankacılık Sektörünün Mart Ayı Net Kârı Dudak Uçuklattı! Tam 5,5 Milyar Lira

Bankacılık Sektörünün Mart Ayı Net Kârı Dudak Uçuklattı! Tam 5,5 Milyar Lira

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türk bankacılık sektörü aylık kârını, yılın üçüncü ayında 5 milyar 500 milyon liranın üzerine taşıdı. Sektör Ocak-Mart dönemindeki faiz gelirini ise 73 milyar 600 milyon liraya ulaştırdı.

Bankacılık Sektörü Net Kârını Yüzde 5,1 Artırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kayıt altına alınan verilere göre Türk bankacılık sektörü 2018 yılının ilk üç aylık döneminde 13 milyar 912 milyon liralık net kâr elde etti. net kârdaki artış 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 5,1 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Geçen yılın ilk çeyreğinde sektörün net kârı 13 milyar 236 milyon lira olarak kayda alınmıştı.

Faiz Gelirleri Yüzde 32,5 Arttı

Bankacılık sektörü aynı dönemde faiz gelirlerini de artırdı. BDDK’nın verilerine göre artış yüzde 32,5’e varan oranda oldu. İlk çeyrek sonunda kaydedilen faiz geliri 73 milyar 600 milyon lira olarak hesaplandı. Yılın ilk çeyreğinde sektör faiz giderlerine 42 milyar 200 milyon liralık kaynak aktardı. 2017 yılının faiz geliri ise 55 milyar 600 milyon lira olarak kayda geçmişti.

Bankacılık sektörü yılın ilk üç ayında kredilerdeki büyüme hızını düşürdü. Mevduat faizlerindeki artışsa sektörün net kârının hızını kesti. Tüm bu gelişmelere rağmen sektör yılın üçüncü ayı olan Mart ayında 5 milyar liralık sınırı aşmayı başardı. Sektörün Mart ayında yakaladığı net kâr ise 5 milyar 528 milyon lirayı gördü. Sektör yılın ilk ayında 4 milyar 500milyon liralık net kâr elde etmişti. Şubat ayının net kârı ise 3 milyar 800 milyon liraya gerilemişti. Mart ayı ise ciddi bir sıçramaya ev sahipliği yaptı. Öte yandan bankacılık sektörünün 2017 yılı kârı ise 49 milyar 83 milyon lira olarak açıklanmıştı.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.