Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten Seçim Sonrası Hakkında Açıklama!

0
basbakan-yardimcisi-mehmet-simsekten-secim-sonrasi-hakkinda-aciklama

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bilim Elçileri Derneği’nin düzenlediği THY Bilim Elçileri Zirvesi’ne katıldı.

Türkiye’nin Potansiyeli Harekete Geçirilecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları Bilim Elçileri Zirvesi’ne katılarak bazı açıklamalarda bulundu. Mehmet Şimşek açıklamasında seçimlerin devamındaki 5 yıllık yeni süreçte 2000’li yılların başlarında yaptıkları gibi ikinci nesil ve üçüncü nesil reformlarla Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirebileceklerini, bu sayede ülkemizin dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında olma sürecinin de hızlanacağını söyledi.

Dünyanın Gelişmiş Ülkeleri Arasına Daha Çabuk Girebiliriz

Bilim Elçileri Derneği’nin gerçekleştirdiği Türk Hava Yolları Bilim Elçileri Zirvesi’ne katılan Mehmet Şimşek burada yaptığı açılış konuşmasında 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimlerden sonra Türkiye’de ikinci ve üçüncü nesil reformlar gerçekleştirilerek potansiyelin artırılabileceğini, ayrıca dünyadaki gelişmiş ülkeler arasına girme sürecine de olumlu etki edeceğini söyledi. Şimşek ayrıca kendisinin doğduğu köyden de bahsederek tek odalı bir evde ve 9 çocuklu bir ailede büyüdüğünü, bugünlere geldiğini de ifade etti.

Refahın Kalıcı Olmasının Üç Ana Bileşeni Var

İstedikten ve inanarak çalıştıktan sonra başarılı olunamayacak hiçbir şey olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu durumun gerçekleşebilmesi için ayrıca ekosistemin de daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini, bir ülkedeki refahın kalıcı olmasını sağlamanın üç ana bileşeninin olduğunu, iş gücüne katılım oranının bunlardan biri olduğunu, beşeri sermayeye ulaşmak ve eğitimin de diğer bileşenler olduğunu, Türkiye’de eğitime erişme probleminin büyük ölçüde çözüme ulaştığını, esas kritik olanın beşeri sermayeye erişim olduğunu da belirtti.

Okul Hayatım Boyunca İngilizce Öğrenemedim

Okul hayatı boyunca İngilizce öğrenemediğini, daha sonra burslu olarak 4 aylığına İngiltere’ye gittiğini ve İngilizce’yi orada öğrendiğini de söyleyen Mehmet Şimşek, Türkiye’de yatırımların daha üretken alanlara yapılması gerektiğini, rekabetçi ortamın mutlaka oluşturulması gerektiğini, Ar – Ge, makine teçhizatı ile ilgili yatırımların artması ve öneminin fark edilmesi gerektiği, seçimlerden sonra hayata geçirilecek olan reformlarla Türkiye’nin potansiyelinin üst seviyelerde kullanılmasının planlandığını da sözlerine ekledi.