Ana SayfaEkonomiTürkiye'nin Yüzde 73,6'sı Akraba Ziyareti İçin Seyahat Yapıyor!

Türkiye’nin Yüzde 73,6’sı Akraba Ziyareti İçin Seyahat Yapıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilen yurt için turizm istatistikleri için verileri açıkladı. Bu verilere göre 2017 yılının son üç ayında toplam 10 milyon 773 bin kişi seyahat çıkarken, bu seyahatlerde kişi başına yapılan ortalama harcama 403 Türk Lirası oldu.

10,77 Milyon Kişi Seyahat Etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının son çeyrek dönemi olan Ekim – Aralık dönemindeki yurt içi turizm istatistiklerini açıkladı. Türkiye’de ikamet etmekte olan 10 milyon 773 bin kişi bu dönem içerisinde seyahat yaparken, bir veya daha uzun süre konaklama yapacak şekilde gerçekleştirilen seyahat sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 28,8 oranında artarak 13 milyon 770 bin seyahat olarak kayıtlara geçti.

2017 yılının geneline bakıldığında ise bir önceki yıla göre yapılan seyahat sayısı yüzde 12,8 oranında artış göstererek 77 milyon 179 bin olarak gerçekleşti.

92,53 Milyon Konaklama Yapıldı!

2017 yılının son çeyrek döneminde seyahate çıkan vatandaşlar toplam 92 milyon 536 bin konaklama yaparken, ortalama kişi başı konaklama günü 6,7 gece olarak, kişi başı ortalama harcama ise 403 Türk Lirası olarak kayıtlara geçti. Bir önceki yıla göre konaklama sayısı yüzde 9,8 oranında artarak 665 milyon 194 bin olarak gerçekleşirken, ortalama konaklama sayısı 2017 yılında 8,6 gece ve yıl genelindeki maliyet ortalaması 457 Türk Lirası olarak gerçekleşti.

Yapılan seyahat harcamalarına bakıldığında 2017 yılının son çeyreği için rakamlar bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 39,8 oranında artış gösterip, 5 milyar 548 milyon 416 bin Türk Lirası olarak kayıtlara geçerken, 2017 yılı genelindeki toplam harcama, bir önceki yıl geneline göre yüzde 25,9 oranında artış gösterip, 35 milyar 305 milyon 804 bin Türk Lirası olarak kayıtlara geçti. Yapılan harcamaların yüzde 97,9’luk kısmı kişisel harcamalardan oluşurken, yüzde 2,1’lik kısmı paket tur harcamaları olarak kayıtlara geçti. Yıl genelinde ise bu oran yüzde 91,8’lik kişisel harcama, yüzde 8,2’lik paket tur harcaması olarak saptandı.

En Çok Seyahat Sebebi: Akraba Ziyareti!

TÜİK tarafından yapılan araştırmada yapılan seyahatlerin yüzde 73,6’lık kısmı akraba ve tanıdık ziyareti için gerçekleştirilirken, yüzde 8,7’lik kısmı tatil yapmak, gezmek ve eğlenmek için yapıldı. Yüzde 8,4’lük oran sağlık seyahatleri olarak kayıtlara geçerken, yıl geneline bakıldığında yüzde 67,5’lik oran tanıdık ziyareti, yüzde 20,7’lik oran gezmek, tatil yapmak ve eğlenmek, yüzde 5,8 ise sağlık amacı olarak kayıtlara geçti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.