Ana SayfaEkonomiTÜİK Açıkladı! Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Azaldı!

TÜİK Açıkladı! Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Azaldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TÜİK 2018 yılının ilk üç aylık dönemine ait verilen yapı ruhsatları ile ilgili verileri açıkladı.

Bina Ruhsatlarında Azalma Oldu

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılının ocak – şubat – mart ayında verilen yapı izinleri ruhsat sayısı ile ilgili verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre 2018 yılının ilk üç aylık döneminde, 2017 yılının aynı dönemine göre belediyelerin ruhsat verdiği bina sayısında yüzde 23.5 oranında, toplam yüzölçümlerinde yüzde 32.9 oranında, değerlerinde yüzde 19.8 oranında, daire sayılarında da yüzde 41.9 oranında düşüş olduğu öğrenildi.

3 Ayda 30.8 Milyon Metrekareye Ruhsat Verildi

2018 yılının ilk çeyreğinde belediyelerin yapı ruhsatı verdiği binaların toplam yüzölçümünün 30.8 milyon metrekare olduğu da açıklandı. Bu rakamın 15.3 milyon metrekarelik kısmı konut alanlarından, 10 milyon metrekarelik kısmı konut dışında olan alanlardan, 5.5 milyon metrekarelik kısmı da ortak kullanım alanlarından oluştu. En çok ruhsat verilen binalar 19.9 milyon metrekare ile en az 2 daireye sahip binalar oldu.

135.521 Binaya Yapı Ruhsatı Verildi

Yapı sahipliği olarak incelendiğinde de özel sektörün yüzde 23 milyon metrekareye ruhsat verilmiş olması ile en büyük paya sahip olduğu görüldü. Devlet sektöründen 7.5 milyon metrekareye, yapı kooperatiflerinden de 0.4 milyon metrekareye belediyeler tarafından ruhsat verildi. Daire sayısı baz alındığında toplam olarak 135.521 daireye yapı ruhsatı verildiği, bu rakamın 119.195 adedinin özel sektöre, 15.036 adedinin kamuya, 1.290 adedinin de yapı kooperatiflerine ait olduğu öğrenildi.

İstanbul’da 3.8 Milyon Metrekareye Ruhsat

En çok yapı ruhsatının verildiği şehir İstanbul oldu. İstanbul’da yüzölçümü olarak 3.8 milyon metrekare alan yapı ruhsatı sahibi oldu. İkinci sırada 1.8 milyon metrekare ile Ankara izlerken, Antalya da 1.5 milyon metrekare ile üçüncü sırada yer aldı. Yüzölçümü açısından en az ruhsatın verildiği şehirler ise Bayburt, Tunceli ve Muş olarak bildirildi.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.