KOBİ’lerin Rehin İşlemleri için Yönetmelik Değişti!

0

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliklerinde değişiklik yapıldı. Yeni yönetmelik kapsamında KOBİ’lerin taşınırları rehin edilebilecek. Rehin kaldırma süresi ise 3 iş gününden 15 iş gününe çıkartıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliklerinde değişiklik yapıldı. Değişiklikler onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu kapsamda KOBİ’ler sahip oldukları tüm taşınırların rehin edebilecekler.

KOBİ’lerin Taşınır Mallarına Rehin İmkanı

Yayımlanan yönetmeliğe göre, rehne konu olabilecek tüm taşınır mallar kapsamında ayırt edici özellik aranma zorunlu olacak. Stok ve hammaddelere genel tanımlama yapılması şartıyla rehin konulması mümkün olacak. Yani KOBİ’ler sahip oldukları tüm taşınır malları rehin edebilecek.

Senet ve Çek Yerine Rehin Tesisi

Üretim sürecinde kullanılan taşınır malların rehin edilebilmesi kapsamında rehinin alacak üzerinde de devam etmesi sağlanacak. Hammadde üzerinde kurulan rehin, başka bir işleme gerek olmadan fatura üzerinden de yeni yönetmeliğe göre kurulmuş sayılacak. KOBİ’ler arasında senet ya da çek kullanımı yerine rehin tesisi kurma olanağı sağlanacak.

Alacaklı Güvencesi Büyütülüyor

Rehinli taşınır malların ilerleyen dönemlerde sağlayacağı faiz, sigorta gibi getirileri, taşınırın ürünleri ve ikamelerinin de başka bir işleme gerek olmadan direkt olarak rehin kapsamına girmesi sağlanacak. Bunun sonucunda da alacaklının sahip olduğu güvence daha da büyümüş olacak. Dönen varlıklarda ise üçüncü kişilerin iyi niyetlerinin korunma sağlanacak. Öncesinde rehin kaldırma süresi 3 gündü. Yeni yönetmelikle birlikte bu süre Türk hukukuna tabi olanlar için 15 iş günü, yabancı hukukuna tabi olanlar için ise 30 iş günü olacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.