Ana SayfaKariyerİK Uzmanında Güzel Etki Bırakmanın Kolay 4 Adımı

İK Uzmanında Güzel Etki Bırakmanın Kolay 4 Adımı

-

İlk izlenimin maksimum 31-100 mili saniye kadar yeterli olduğu varsayılıyor. Karşıya güzel etkili bir ilk izlenim bırakacaksanız eğer bu süreci oldukça iyi değerlendirmeniz gerekli. İlk izlenim çok hızlı, kararlı ve değiştirilmesi basit olmayan bir düşünce olduğunu unutmamalısınız.

Farz edelimki hayalini planladığımız iş mülakatı veya müşterimiz ile ilk defa bir iş toplantısı yapacağımız olsun ilk izlenim o an ki görüşmenin gelişmesini izler. İyi olmayan bir izlenimle aslında olumlu olmasını planladığınız iş görüşmesinden ret cevabı alabilirsiniz veya kariyer hayatınızda ne kadar fazla çabalarsanız çabalayın yeni bir kişiyle tanıştığınız da iyi ve etkili ilk izlenim bırakmak için neler yapabilirsiniz?

İyi ve Etkili Bir İzlenim Bırakmanın Kolay Aşaması

  1. Profesyonel Olun

Kariyer hayatında başarmanın yolu profesyonel olmaktan geçer. Bu sebeple hangi departmanda görev alırsanız alın, dış görünümün iyi ve temiz olmasına her daim dikkat edin, profesyonel davranın ve karşıdaki bireye saygı uyandırın. İyi ve etkili bir izlenim bırakabilmek için karşınızdaki bireyi dış görünümünüzle etkileyin. Unutmayın ki profesyonelce duruşunuz ile birlikte güven, saygı ve başarıyı da beraberinde getirir.

  1. Kararlarınızdan Ödün Vermeyin

Yeni bir iş ortamına, toplantıya veya görüşmeye giderken amacınızı belirleyin ve ona göre davranışta bulunun. O ortama kendinizi hazırlayın; orada kimlerle karşı karşıya gelebileceğinizi, görüşme bitiminde elde edilebilecek neler var gözden geçirin, kendinizi o ortama psikolojik olarak hazırlayın. Bilinçli atacağınız her bir adım sizi istediğiniz hedefe getirir.

  1. Mimik ve Beden Dilinizi Kontrol Altına Alın

Gülümseyiş karşı bireye ya da bireylere olumlu bir yönde etki yaratır. Unutmayın ki ilk izlenimin %93’ü beden dili, %7’si ise ne konuştuğunuz oluşturmaktadır. Bu sebeple içten ve sıcak bir gülümseme, kendinden emin sıkı bir tokalaşma ve doğru bir beden dili sizin istediğiniz bir şekilde ilk izlenim bırakmanızı sağlar.

  1. Diksiyonunuza Özen Gösterin

Konuşma hızınız da ilk izlenim de olumlu ya da oluşuz yönde etki edenler içine girer. Fakat konuşma hızınız istenilen ortalamanın üzerinde ise karşıda ki bireyin rakip olan bir kişiliğe büründüğünüz yönünde fikirleri oluşur. Fakat normalden de ağır konuşan bir kişi iseniz karşı tarafa güven bozukluğu olan bir kişi imajı çizersiniz. Bu sebeple mümkün oldukça konuşma hızınıza dikkat etmelisiniz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler