Starbucks’ta Irkçılık Eğitimi Başladı

0

Dünyanın kahve duraklarından olan Starbucks, ABD’de 8 bin kadar şubesini kapattı. Söz konusu şubelerin sabaha kadar eğitim nedeniyle kapalı kalacağı duyuruldu.

Starbucks 8 Bin Şubesini Eğitim İçin Kapattı

ABD’li Starbucks, ülkede faaliyet göstermekte olan 8 bin şubesinde “Irkçılık ön yargı eğitimi” vermek zorunda kaldı. Bu kapsamda ilgili şubelerde çalışan personel eğitim almaya başladı.

Ülkenin New York ve Washington’daki bazı şubelerinin kapılarında konuyla ilgili açıklama görüldü. Şubeler ABD’nin yerel saatiyle bugün saat 14.30’da kapanacak. Açılış ise bir sonraki günün sabahında yapılacak. Şubelerdeki ırkçılık ön yargı eğitimleri saatler 05.30’ü gösterene kadar devam edecek.

8 bin kadar şubenin kapısına asılan duyuruya göre eğitimler personelin müşteriyi kendi evinde hissettirmesine katkı sağlayacak. Starbucks bu kapsamdaki ilk açıklamayı 2018 yılının nisan ayında yapmıştı. Kahve zinciri devi, şubelerinde ırkçılık ön yargısı konusunda eğitim vereceğini duyurmuştu. Eğitimlerde hedeflenen personel sayısını ise 175 binin üzerinde olarak ifade etmişti.

Starbucks’ta ırkçılık yanlısı ilk olay 12 Nisanda yaşanmıştı. Söz konusu durum ülkenin Philadelphia kentindeki şubelerden birinde kaydedilmiş, siyah bir ABD’li izinsiz giriş neden gösterilerek tutuklanmıştı. Tutuklama sonrasında Starbucks’a yöenlik tepkiler çığ gibi büyümüş, durum sosyal medyada ses getirmiş, ilgili mağaza gösterilerin adresi olmuştu.

Öte yandan yaşananlar şirketin borsa hisselerini de olumsuz etkiledi. Starbucks’ın New York borsasındaki hisseleri bugün yüzde 1,4 değer kaybetti. Şirketin piyasa gerilerken, bir günlük kayıp 1 milyar 100 milyon doları buldu. Buna birde 8 bin şubedeki satış kaybı eklenince, Starbucks’ın zararının daha da artacağı ifade edildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın