Ana SayfaEkonomiCam Atıklardan 15 Ayda 45 Milyon Lira Elde Edildi!

Cam Atıklardan 15 Ayda 45 Milyon Lira Elde Edildi!

-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk,  cam atıklardan 15 ayda 45 milyon lira kazanç elde edildiğini söyledi.

Cam Atıklar Geri Dönüşümün En Önemli Hammaddesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, geride kalan 15 ayda cam atıkların geri dönüştürülmesi işlemlerinden 45 milyon lira tutarında ekonomik gelir elde edildiğini söyledi. Mustafa Öztürk, cam ambalaj atıklarının yüzde 100 geri dönüştürülebilir hammaddelerin en önemlisi olduğunu söyledi.

Cam Atıklar Diğer Atıklardan Ayrı Toplanıyor

Mustafa Öztürk, camlardan elde edilen atıkların yalıtım malzemesi üretilirken ve yeşil ekonominin geliştirilmesi için büyük katkı sağladığını, atıkların cam üretiminden elde edilen cam yünü, mozaik gibi maddeler olduğunu, üretim sırasında geri dönüştürülmüş olan malzemelerin üretiminde kullanımında kullanıldığını, üretim esnasında geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasının azaltılıp, kaynakların çeşitlenmesine katkı sağlandığını, ortaya çıkan cam atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak toplanmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

115 Bin Ton Ambalaj Atığı Elde Edildi

2017 yılında 115 bin ton 2018 yılının ilk çeyreğinde 22.500 ton camın geri dönüşümle kazanıldığını, 2017 yılında geri dönüşümü sağlanan 115 bin ton cam ambalaj atığının 37 milyon lira kazanıldığını, yılın ilk çeyreklik döneminde 8 milyon lira elde edildiğini, sonuç olarak 15 ay boyunca 45 milyon lira tutarında ekonomik gelir elde edildiğini, geri dönüştürülen camların Türkiye’de faaliyette olan gösteren cam ambalaj tarafından üretilen tedarik zincirine dahil edilen ikincil hammadde olduğunu da belirtti.

950 Kilowatt Saat Enerji Tasarruf Sağlandı

Mustafa Öztürk ayrıca yurtiçinde 3 milyar 4 milyar adet cam şişenin piyasaya verildiğini de söyleyerek 2017 yılında 540 milyon adet, 2018 yılının ilk çeyreğinde de 105 milyon adet cam şişenin geri dönüştürülerek Türkiye ekonomisine kazandırıldığını, 2018 yılının ilk çeyreğinde geri dönüşümü yapılan cam ambalaj atıkları ile 675 tona eşdeğer sera gazı salınımının engellendiğini, 33 bin 750 metreküp depolama alanı korunmuş olan, 950 kilowatt saat enerji tasarrufu sağlandığını ve 27 bin ton orijinal malzemenin kullanımı önlendiğini de belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler