Maliye Bakanı Açıkladı! Kurumlar Vergisi Düşürülecek!

0
maliye-bakani-acikladi-kurumlar-vergisi-dusurulecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kurumlar vergisi oranının her an düşürülebileceğini açıkladı.

Maliye Bakanı Önemli Açıklamalar Yaptı

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada küresel rekabette kurumlar vergisi olarak uygulanan oranın önemli bir etken olduğunu, 2 puanlık artışın her an geri alınma ihtimalinin olduğunu, kurumlar vergisi oranının yeniden yüzde 20 oranına gelebileceğini bildirdi. Ağbal, Türkiye’nin ekonomi gündemini ilgilendiren önemli bilgilendirmelerde bulundu.

2017 Yılında Kurumlar Vergisi 2 Puan Artmıştı

Naci Ağbal bir televizyon kanalında çeşitli açıklamalar yaptı. Maliye Bakanı Türkiye’de uygulanan kurumlar vergisi oranının düşürüleceğini, küresel rekabette kurumlar vergisine uygulanan oranın önem arz ettiğini, Bakanlar Kurulu tarafından her an yeni bir düzenlemenin yapılabileceğini, kurumlar vergisinin oranının yüzde 20’ye indirileceğini, 2017 yılında kurumlar vergisinin 2 puan artırıldığını, bu düzenlemenin o dönemde geçici olarak yapıldığını, kalıcı bir düzenleme olmadığını, mali alanda bazı vergi artışlarından vazgeçeceklerini belirtti.

Türkiye’de Mali Disiplin Devam Edecek

Türkiye için kamu maliyesi göstergelerinin bir çıpa olmayı sürdürdüğünü, kamunun borçlarının daha önceki yıllara göre çok daha fazla ılımlı seyrettiğini, kamu maliyesi ile ilgili son dönemlerde bazı endişelerin olduğunu, ancak yine de bu göstergelerin ülke ekonomisi adına önemini koruduğunu, mali disiplinin devam edeceğini, bütçedeki dengelerin düzeltilmesi ve yukarı çekilmesi için gerekeni yapmaktan çekinmeyeceklerini, ekonomi politikalarının uyumlu olmasının önemli olduğunu da ifade etti.

Maliye Para Politikası Para Politikasına Destek Vermeli

Maliye Bakanı Naci Ağbal şimdiye kadar uyumu önemsediklerini, maliye politikası ile her şekilde para politikalarına destek verilmesi gerektiğini, öncelikle maliye politikasında bir sıkılaştırmaya gidileceğini, ikinci adımın ise kamuda yeni fiyat ayarlamalarının ve vergi düzenlemelerinin yapılarak atılacağını, enflasyon oranlarının yüksek olma nedenlerinden birinin sektörel nedenler olduğunu, yeni OVP çalışmalarının da seçimlerden hemen sonra devreye alınacağını, bütçe açığında 2018 yılının sonundaki hedeflerin tutturulacağı da açıkladı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın