THY Çalışanlarının Maaşına Döviz Kuru Ayarı! Pilot Maaşları Ne Kadar Oldu?

0
thy-calisanlarinin-maasina-doviz-kuru-ayari-pilot-maaslari-ne-kadar-oldu

Türk Hava Yolları döviz kurları artınca pilot maaşlarına yüzde 20 zam yaptı.

THY Pilot Maaşlarına Zam Yaptı

Türk Hava Yolları döviz kurlarının artmasından dolayı pilot alımlarında boy sınırını değiştirdi ve pilot maaşlarına yüzde 20 oranında zam yaptı. THY ile Hava – İş Sendikası arasında imzalanan protokol anlaşmasına göre pilot maaşlarına yüzde 20 oranında, diğer çalışanların maaşlarına da yüzde 10 oranında zam yapıldı. Kabin memurlarına brüt olarak 750 lira prim verilecek. Pilot maaşları uygulanan zamla birlikte 32 bin liranın üzerine çıkmış oldu.

THY Ön Lisans Mezunlarının Başvurularını da Kabul Ediyor

Döviz kurlarının son dönemlerde beklenmeyen şekilde artmasından dolayı THY filosunda bulunan yerli ve yabancı pilotların maaşını artırdı. Pilot aday adaylarından daha çok başvuru almak için lisan mezunlarının dışında ön lisans mezunların başvuruları da kabul edilmeye başlandı. Türk Hava Yolları boy limitlerine uygun olmadığı için başvuru yapamayan adayların da önünü açtı.

Pilot Başvurularında Boy Limitleri Düşürüldü

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi için başvuru yapacak olanlarda boy limitleri aşağı çekildi. Erkek başvuru sahipleri için limit 1.65 cm., kadın başvuru sahipleri için boy limiti 1.57 cm. olarak revize edildi. THY ayrıca döviz kurunun artması nedeniyle çalışan pilotlarının maaşlarına da zam yaptı. Hava İş Sendikası ve Türk Hava Yolları arasında bu konuda protokol anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre pilot maaşları yüzde 20, diğer çalışanların maaşı da yüzde 10 oranında artırıldı. Kabin amiri olarak görev yapanlara aylık olarak brüt 750 lira prim verilmesine karar verildi. Protokolde bu madde de yer aldı. Dar gövdeli bir uçaktaki pilotun maaşı bu zamla birlikte 27 bin liradan 32 bin lira civarına yükselmiş oldu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın