Mayıs Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı! Enflasyon Oranı Yüzde 11.10 Oldu!

0
mayis-ayi-enflasyon-verileri-aciklandi-enflasyon-orani-yuzde-11-10-oldu

TÜİK tarafından bu yılın mayıs ayına dair enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon mayıs ayında da arttı.

Enflasyon Oranı Yüzde 1.62 Arttı

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılına dair enflasyon verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre bu yılın mayıs ayında TÜFE olarak bilinen Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1.62 oranında gerçekleşti. ÜFE olarak bilinen Üretici Fiyat Endeksi de 2018 yılı mayıs ayında yüzde 3.70 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı anket sonuçlarına katılan ekonomistlerin mayıs ayında gerçekleşecek olan enflasyon artışı beklentisi yüzde 1.59 oranındaydı.

En Çok Giyim ve Ayakkabının Fiyatı Arttı

Tüketici Fiyat Endeksi 2018 yılının mayıs ayında; 2018 yılının nisan ayına göre yüzde 1.62 oranında artış kaydederken, 2017 yılının aralık ayına göre gösterdiği artış da yüzde 6.39 oranında oldu. 2017 yılının mayıs ayı ile karşılaştığında geçen ay tüketici fiyat endeksinin yüzde 11.10 oranında arttığı görüldü. TÜFE’yi oluşturan gruplardan en yüksek artışın ayakkabı ve giyim grubunda olduğu anlaşıldı. Giyim ve ayakkabı grubunda fiyat artışı yüzde 5.21 oranında oldu.

Ulaştırma Fiyatları Yüzde 2.32 Arttı

Ana harcama grupları arasında her alan gruplardan en çok artış ulaştırma alanında gerçekleşti. Ulaştırma alanında yüzde 2.32 oranında, çeşitli hizmetler ve mallar grubunda yüzde 2.06 oranında, oteller ve lokantalar grubunda ve alkolsüz içecekler alanında yüzde 1.45 oranında olarak gerçekleşti.

Aylık olarak fiyatı en az artış gösteren harcama grubu yüzde 0.15 oranı ile tütün ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. Ana harcama grupları arasında 2018 yılının mart ayında TÜFE’de fiyatı düşen harcama grubu olmadı. Fiyatı en az artış gösteren grup tütün ve alkollü içecekler olu. Bu gruptaki ürünlerin fiyatları yüzde 0.15 oranında arttı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın