Uluslararası Finans Enstitüsü Açıkladı! Sermeye Girişi 51,3 Milyar Doları Bulacak!

0

Uluslararası Finans Enstitüsü Türkiye hakkında önemli öngörülerde bulundu. Enstitüden yapılan açıklamaya göre Türkiye bu yılın sonuna kadar sermeye girişinde, gelişmekte olan ülkelerin başını çekecek.

Uluslararası Finans Enstitüsü: Türkiye Sermaye Girişinde Lider Olacak

Uluslararası Finans Enstitüsü gelişmekte olan ülkelerin sermeye girişleriyle ilgili yıl sonu tahminlerini içeren bir rapor hazırladı. Rapora göre gelişmekte olan ülkeler dahilinde en yüksek giriş Türkiye’de görülecek. Öngörülen sermeye girişi ise 51 milyar 300 milyon doları bulacak. Öte yandan aynı çerçevede en fazla sermaye çıkışını kaydedecek ülke ise Kore olacak. Buna göre Kore’den yıl sonuna kadar çıkması beklenen para 77 milyon dolar olarak açıklandı.

Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından yapılan değerlendirmede gelişmekte olan 17 ülke masaya yatırıldı. Net sermaye girişi toplamı 42 milyar 300 milyon dolar seviyesinde beklenirken, 17 ülke arasında Türkiye’de yer aldı.

Sermaye Girişleri Tahmini 45,7 Milyar Dolar Aşağı Çekildi

Gelişmekte olan ülkelerin net sermaye girişleri bu yılın sonunda 42,3 milyar dolar olarak ifade edilirken, 2017 yılında gerçekleşen net sermaye girişi ise 88 milyar dolar olarak tahmin edilmişti. Son durumda Uluslararası Finans Enstitüsü, tahminini 45 milyar 700 milyon dolar geriye çekti.

Sermeye Girişleri Neden Azalacak? İşte Gösterilen Nedenler…

Enstitüden yapılan açıklamaya göre net sermaye girişinin azalmasında ABD’nin tahvil faizleri etkili oldu. Girişlerin düşmesini engelleyen diğer bir gelişme ise dolar endeksinin yükselmesi olarak ifade edildi. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları normalleşmeye ağırlık verdi ve para akışında frene bastı. Uluslararası Finans Enstitüsü bunların yanında girişlerin olası ticaret savaşları nedeniyle de azalmasını beklediğini dile getirdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın