Ana SayfaEkonomiBakan Konuştu! Yerli Otomobil Satın Alındı!

Bakan Konuştu! Yerli Otomobil Satın Alındı!
B

-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ekonomistlerin tabiri ile yerli otomobilin satın alındığını söyledi.

Yerli Otomobilin Müşterisi Hazır

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaptığı açıklamalarda yerli otomobil projesi ile ilgili konuştu. Faruk Özlü, yerli otomobilin müşterisinin hazır olduğunu, ekonomistlerin tabiri ile yerli otomobilin satın alındığını, şu anda üretime başlayıp piyasaya çıkartsalar milyonluk satışa ulaşabileceklerini, şu aşamada yerli otomobil ile ilgili ne gibi teşvikler verilebileceğini değerlendirdiklerini söyledi.

Yılda 175 Bin Adet Otomobil Üretilecek

Bakan Faruk Özlü, yerli otomobil projesi ile ilgili merak edilenlere cevap verdi. Özlü, geride kalan 6 aylık dönemde temel prensipler ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, yıllık 175 bin adet üretim adedi belirlediklerini, yerli otomobilin üretim kapasitesinin yıllık olarak 200 bin adet olacağını, toplam yatırım tutarının da 3.2 milyar euro olark belirlendiğini söyledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, belirledikleri bu hedeflere ulaşabilmek adına çeşitli teşvikler vereceklerini, şu aşamada bu teşviklerin içerikleri ile ilgili çalıştıklarını, yerli otomobili satın alacak olan vatandaşlara mı, yoksa satıcı şirkete destek verip ucuz satmasını mı sağlamaları gerektiği konusunda henüz karar vermediklerini de belirtti.

Yerli Otomobilin Adı Nasıl Belirlenecek?

Türkiye’nin yerli otomobilinin adı ne olacak konusundaki soruları da yanıtlayan Faruk Özlü, bu konuda konsorsiyumun çalışarak bir karar vereceğini, ayrıca üretim için fabrika kurulacak bölgenin çeşitli avantajlara sahip olması gerektiğini, limanlara yalın olmasının önemli bir kriter olacağını, yakın bölgelerde yan sanayi kapasitesinin olmasına dikkat edileceğini, konsorsiyumun tüm bu kriterlere göre bir çalışma yaparak yeri belirleyeceğini, kendilerine sunacağını ve yerli otomobilin üretileceği fabrikanın nereye kurulacağı konusunda ortak bir karar vereceklerini de sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol