Banka Servis Yetkilisi: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı

1
Banka Servis Yetkilisi Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı

Banka Servis Yetkilisi kısaca tanımlanacak olursa; bir bankanın bütün pozisyonlarda görev alan kişi olarak tanımlanmaktadır. Banka servis yetkililerinin operasyon ve pazarlama alanlarında uzmanlaşması tümüyle yetkili kişinin elinde olan bir durumdur. Zamanla uzmanlığı tamamlayarak kazancı katlamak mümkündür.

Banka Servis Yetkilisi Nasıl Olunur?

Kariyerini bankacılık alanında yapmayı ve tamamlamayı hedefleyen kişiler Banka Servis Yetkilisi olabilmek için banka iş ilanlarını takip etmektedir. Bu pozisyonda açığı olan bankalar tarafından banak servis görevlisi ilanı yayınlanmakta ve bu doğrultuda işe girmek isteyen kişiler de bu ilanlara başvuruda bulunmaktadır.

Bankaların en alt birimleri olarak tabi edilen banka servis yetkilileri, hem kamu hem de özel sermayeli bankalarda istihdam edilebilmelerinden dolayı, geniş bir çalışma alanına sahiptir. Ancak banka servis yetkilisi olmak isteyen kişiler, bu pozisyona alım için aranan nitelikler hakkında bilgi sahibi olması ve banka sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir.

Banka Servis Yetkilisi Görevleri Nelerdir?

Banka Servis Yetkilisi: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı - Banka Servis Yetkilisi Görevleri Nelerdir
Banka Servis Yetkilisi Görevleri Nelerdir?

Banka servis yetkilisi olarak bankacılık alanında kariyerine başlangıç yapan kişiler, bu pozisyonda çeşitli görevler üstlenmektedir. Banka servis yetkilisi;

  • Banka ürünlerinin operasyonunu, tanıtım ve satış işlemlerini yürütmek gibi görevlere sahiptir.
  • Bankanın ihtiyacı doğrultusunda görevlendirilmeleri sebebi ile mevcut bulunan iş imkanlarının çoğunu yerine getirmektedirler.

Bu doğrultuda banka seviş yetkilileri operasyonlardan ya da krediler servisinden yalnız biri üzerinde yoğunlaşarak banka servis yetkilisi unvanı kazanırlar. Banka servis yetkilisi alımlarında dikkat edilmesi gereken husus; banka sınavları ilanında 1 sene herhangi bir bankada çalışmasının sonrasında şeklinde tabir edilmesidir.

Servis Yetkili Pazarlama ya da Operasyon olmak üzere iki farklı departmanda görevlendirilmektedir. Operasyon biriminde evrak kayıt, kredi kullandırma gibi görevler üstlenen servis görevlisi, pazarlama biriminde kredilerin ve ürünlerin satışı ile görevlendirilmektedir.

Servis Yetkilisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kendisi için hazırlamış olduğu bir kariyer planlama tablosu üzerinden bankacılık alanında meslek sahibi olmak isteyen ve hatta banka servis yetkilisi olmak isteyen bireylerden çeşitli şartlar talep edilmektedir. Genellikle bu pozisyona alınacak olan personeller için aranan şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterse de, ortak şartlar da mevcuttur. Banka servis görevlisi/yetkilisi olmak isteyen bireylerin;

  • 4 yıllık üniversite ya da meslek yüksekokulundan mezun,
  • TCK’nın 53’üncü maddesinden yer alan haklardan mahrum olmaması, seyahat etmesine mani bir durum olmaması,
  • 30 yaşını aşmamış olması,
  • Erkek adaylar için askerlik görevini yerine getirmiş olması gibi şartlara bakılmaktadır.

Öte yandan bu şartlara haiz olup banka mülakat sorularını da başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde banka servis yetkilisi olmak mümkündür.

Banka Servis Yetkilileri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Banka Servis Yetkilileri asgari ücretten biraz daha fazla maaş alırlar.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

1 adet yorum var, sen de görüşlerini yaz!

  1. Halkbankdan2006 servis yetkilisi 3/3 emekli oldum emekli sandığına yanlışlıkla servis yetkilisi yerine servis görevlisi olarak girilmiş burda hak mahrumiyeti varmı en düşük emekli maaşı alıyorum

Average
5 Based On 1

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın