Resmi Gazete’de Yayımlandı! Merkez Bankası’nın Yetkileri Artırıldı!

0
resmi-gazetede-yayimlandi-merkez-bankasinin-yetkileri-artirildi

Merkez Bankası yapılan yeni düzenleme ile bundan böyle döviz işlemlerinde belge ve bilgi isteyebilecek.

Merkez Bankası’na Dövizde Belge İsteme Yetkisi Verildi

TCMB olarak kısaltılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası artık döviz piyasalarına etki edecek nitelikte olan işlemler için gerçek kişilerden ve tüzel kişilerden bilgi ve belge isteme yetkisine sahip olacak. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2017 yılının aralık ayında Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen torba yasa kapsamında olan Merkez Bankası’nın yetkileri arasına döviz piyasalarını etkileyecek durumdaki işlemlerde gerçek ve tüzel kişilerden belge ve bilgi istemesi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Yeni Yetkisi Merkez Bankası’nın Mukavelesine İşlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na verilen kur riskini tam tespit etme fırsatını veren hakla beraber verilen yetkinin Resmi Gazete’de yayımlandığı ve yürürlüğe girdiği öğrenildi. Merkez Bankası’nın bu konudaki çalışmalarına başlaması ve gerekli düzenlemeleri yapması bekleniyor. Merkez Bankası’na verilen yetki bir yeminli mali müşavirlik şirketi tarafından duyuruldu. Yapılan duyuruda TCMB’ye döviz pozisyonları ile ilgili gerçekleşen işlemlerde gerçek kişilerden ve tüzel kişilerden her türlü belgeyi ve bilgiyi isteme hakkının verildiği, bu yetkinin 23 Haziran 2018 tarihinde yayımlanan 30.457 sayılı Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararı ile belirlendiği ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Anonim Şirketi Esas Mukavelesi’ne işlendiği belirtildi.

Ayrıntılar Merkez Bankası Tarafından Belirlendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararının ilgili maddesinde gerçek ve tüzel kişilerin döviz piyasalarını etkileyecek nitelikteki işlemlerinde belge ve bilgi isteme yetkisinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na verildiği, istenebilecek olan belgelerin ve bilgilerin kapsamı izlenme ve toplanma yöntemleri, doğruluklarının denetimi, paylaşımı, destekle ilgili hizmet sağlanması gibi ayrıntıların TCMB tarafından belirlendiği bilgisi de yer aldı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın