Ana SayfaEkonomiEmeklinin Temmuz Zammı Belli Oldu!

Emeklinin Temmuz Zammı Belli Oldu!
E

-

TÜİK Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Böylelikle emeklinin Temmuz zammı da netlik kazanmış oldu.

Emeklinin Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Emeklinin gözü kulağı Türkiye İstatistik Kurumunun Haziran ayı enflasyon açıklamasına çevrildi. Açıklamayla birlikte emeklinin Temmuz zammı oranı da belli oldu.

Bilindiği üzere memur emeklileri yılda iki defa zam alıyor. Bu kapsamda ilk zam yılın ilk ayında uygulandı. Emeklinin Temmuz zammı ise yılın ikinci maaş zammı olarak uygulanıyor. Buna göre memur emeklisi vatandaşlar normalde yılın ikinci yarısında yüzde 3,5 zam alacaktı. Haziran ayı enflasyonu ise beklentinin üzerinde gerçekleşti. İşte bu durum memur emeklisi maaşına yüzde 5,17’lik enflasyon farkı ödemesini beraberinde getirdi.

Bu verilere göre şu anda bin 500 TL maaş alan memur emeklisi zam sonrasında bin 630 liralık aylık almaya hak kazandı. İşçi emeklisinin bin 500 liralık maaşı ise zam sonrasında bin 638 liraya yükseldi.

Bağ-Kur ve İşçi Emeklisinin Maaş Zammı Ne Kadar?

Öte yandan işçi emeklilerinin ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların maaş ödemelerinde zam son 6 ayın enflasyonu çerçevesinde belirleniyor. Yasaya göre Ocak ile Haziran döneminin enflasyon verisi yüzde 9,17 olarak hesaplandı. Son durumda işçi emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri Temmuzda yüzde 9,17’lik zam almaya hak kazandı.

Bunların yanında kamu çalışanları, sözleşmeli-geçici personel ve memur emeklileri yılın ikinci zamlı maaşlarıyla enflasyon farkı ödemelerini 15 Temmuz 2018 tarihinde bankalarından çekebilecek.

Memurlar ve memur emeklisi vatandaşların maaşlarına yapılacak zam toplu sözleşme kapsamında tespit ediliyor. Son 6 ayda enflasyon nedeniyle herhangi bir fark oluşması halindeyse, fark maaş zammına ilave ediliyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maşları ise yılda 2 defa zamlanıyor. Zam oranı ise son 6 ayın TÜFE enflasyon verisine göre belirleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol