Ana SayfaGündemBDDK Yeni Yönetmelik Taslağını Sitesinden Yayınladı!

BDDK Yeni Yönetmelik Taslağını Sitesinden Yayınladı!
B

-

BDDK tarafından hazırlanan Kredi Yoğunlaşma Sınırına İlişkin Yönetmelik Taslağı görüşlere açıldı.

BDDK Yeni Yönetmelik Taslağını Hazır Hale Getirdi

BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan kredilerin yoğunlaşma sınırı ile ilgili hesaplamalara dair usullerin ve esasların düzenlenmesi amacıyla Kredi Yoğunlaşma Sınırına İlişkin Yönetmelik Taslağı görüşlere açıldı. BDDK’nın hazırladığı yönetmelik taslağı bddk.org.tr internet adresinden yayınlandı. 5 farklı bölümden oluşan taslakta konsolide olan ve konsolide olmayan bazdaki kredi yoğunlaşma hesaplamaları ile ilgili usul ve esasların düzenlenmesi hedefleniyor.

Yönetmelik Taslağı BDDK’nın Sitesinden Yayınlandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanan yönetmelik taslağı Kredi Yoğunlaşma Sınırları – Kredi Yoğunlaşma Sınırı Hesaplamalarında Risk Tutarı – Kredi Yoğunlaşma Sınırların Tabi Olmayan İşlemler – Kredi Yoğunlaşma Sınırlarına İlişkin Raporlama ve Sınırlara Uyumsuzluk başlıkları altında toplanıyor. Taslak ile ilgili görüşlerin alınma sürecinin tamamlanmasından sonra yapılacak olan yeni düzenlemeler ile 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe gireceği de duyuruldu.

Yeni Yönetmelik 1 Temmuz 2019 Tarihinde Yürürlüğe Girecek

BDDK tarafından hazırlanan yönetmelik 19 Ekim 2015 tarihinde yürürlüğe alınan Bankacılık Kanunu kapsamındaki 43 – 47 – 48 – 49 – 93. Maddeleri çerçevesinde hazırlandı. Alım ve satım hesaplamaları ilgili yönetmeliğe göre yapıldı.Kredi Yoğunlaşma Sınırına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nın birinci bölümü “Amaç Dayanak ve Tanımlar”, ikinci bölümü “Risk Grubunun Belirlenmesine İlişkin Esaslar”, üçüncü bölümü “Kredi Yoğunlaşma Sınırları, Kredi Yoğunlaşma Sınırı Hesaplamalarında Risk Tutarı, Kredi Yoğunlaşma Sınırına Tabi Olmayan İşlemler”, dördüncü bölümü Kredi Yoğunlaşma Sınırına İlişkin Raporlama ve Sınırlara Uyumsuzluk”, beşinci bölümü ise “Çeşitli ve Son Hükümler” olarak başlıklardan oluşuyor. Bu yönetmelik taslağında yer alan son bilgiler arasında yeni hükümlerin kalkınma bankalarını ve yatırım bankalarını ilgilendirmediği, bu yönetmeliğin 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe gireceği ve hükümlerin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yürütüldüğü bildiriliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol