Ana SayfaKariyer2002'den Bu Güne Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

2002’den Bu Güne Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü
2

2002'den Bu Güne Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nasıl Değişti? İşe alımları, şirket sayıları ne kadar artış gösterdi? Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları Nerede Çalışır? Ne Yaparlar?

-

Bankalar ülkemizde giderek daha fazla etki ve önem kazanıyor. Bu neden bankacılık ve sigorta sektöründe ortalama çalışma saati ve çalışan sayısı farklılık göstermektedir.

Gelin bu konuda yapılan araştırma sonuçlarına bir bakalım.

Türkiye’de 2002 yılında 120.000 olan banka personeli sayısı 2015 yılında 201.000 sayısına ulaşmıştır. Şube sayısı ise aynı sürede, 6,100’den 11.236’a çıkmıştır. Yani çalışanda, çalışılan alanda sayıca artış göstermiş ve dönem şartlarına uygun hale getirilmeye çalışılmıştır.

İşin bir de sigorta ve sigortacılık boyutu vardır. Sigorta sektöründe de aynı şekilde bir artış gözlemliyoruz.

2006’da 55 olan şirket sayısı 2015’te 62’ye çıkmıştır. Aynı dönemde 13,617 olan sigorta şirketleri çalışanları sayısı 19,353’e çıkmıştır.

Her 2 alanda da bu artışlara rağmen, hala çalışan ve uzman sayısı konusunda yetersizlikler hakimdir. İşte bu alanda çalışan ve uzman ihtiyacını karşılayabilmek için üniversitelerde Bankacılık ve Sigortacılık adıyla bölüm açılmıştır.

Gelin bu bölüm hakkında biraz bilgi edinelim.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

Öncelikle bu bölümün temel amacı bankacılık ve sigortacılık alanlarında yeterliliklere sahip uzman insanlar yetiştirmektir. Bu nedenle eğitim programlarının birçoğunda uygulama derslerine ağırlık verilmektedir.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü titizlikle belirlenen ders ve uygulama programları sayesinde, Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) ya da diğer kuruluşların açtığı sınavlara hazırlama amacına da hizmet etmektedir.

SPK’nın aldığı kararlara göre; bankacılık, sermaye piyasası ve sigortacılık alanlarında çalışabilmek ve burada uzmanlaşabilmek için 4 yıllık yüksek öğretim lisans sahibi olmak ve SPK’nın düzenlediği uzmanlık sınavlarında başarılı olmak gerekmektedir. Yani bu bölümün önemi bu sayede arttırılmıştır.

Peki Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları özellikle, bankalarda ve sigorta şirketlerinde uzman ve yönetici olarak çalışabilirler. Ayrıca tüm şirketlerde, KOBİ’lerde ve finans kurumlarında da iş bulabilirler. Yine tüm bankaların müfettişlik sınavlarına girebilme hakkına sahip oldukları gibi hem kamu hem de özel sektörün sınavla alınan müfettişlik mevkilerine sahip olma hakkına da sahiplerdir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol