Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankacılık sektörü ve değişen piyasalar hakkında açıklamalarda bulundu. Kimsenin endişe etmemesini söyleyen Ateş, herkesin parasının güvende olduğunu, kimsenin spekülatif haberlere aldırış etmemesini söyledi.

“Bankacılık Sisteminin Kullanabileceği 70 Milyar Dolarlık Limit Var”

Türkiye’nin şimdi değil, son 10-15 senelik dönemde dünyada oluşabilecek tüm ekonomik krizlere karşı önlemlerinin aldığını söyleyen Ateş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, SPK, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve diğer tüm bankacılık sisteminin doğru zamanda doğru tavırları sergilediğini söyleyen Ateş, tüm ATM’lere efektiflerin yüklenildiğini, bankacılık sisteminin kullanabildiği limitin 50 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu, buna ek olarak 20 milyar dolarlık swap olduğunu, toplam limitin 70 milyar dolar olduğunu söyledi. Herkesin parasının bankacılık sisteminde güvende olduğunu söyleyen Ateş, kimsenin endişe etmemesini söyledi.

“Tüm Kurumlar Birbirine Güvensin”

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrasında herkeste bir takım tereddütlerin meydana geldiğini söyleyen Ateş, ancak oluşabilecekler karşısına Kredi Garanti Fonu’nun konulduğunu, 20 milyar lira olarak düşünülüp 250 milyar lira çıktığını, sorunlu kredilerin yüzde 1 seviyesinde bile bulunmadığını söyledi. Tüm imkanlarla birlikte piyasaların rahatlaması gerektiğini söyleyen Ateş, bankaların sağlam olduğunu, tüm kurumların birbirlerine güvenmeleri gerektiğini, eskiden olanla şimdi olan arasında herhangi bir fark bulunmadığını, her şeyin spekülatif haberlerde ibaret olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın açtığı limite kimsenin saldırmadığını söyleyen Ateş, herkesin çok akıllı olduğunu, çok sayıda dövizin Türk Lirasına döndüğünü söyleyip, yaklaşan Kurban Bayramı’nda herkesin bayramını kutladığını söyledi.

Hem Türk bankacılığının hem de özel sektörde bulunan şirketlerin yurt dışından doğrudan borçlanabilen kurumların geri ödeme imkanlarının bulunduğunu söyleyen Ateş, geçiş sürecinin atlatılmasıyla birlikte tekrardan borçlanmaların devam edeceğini, tüm mevcut vadelerin gelmesiyle de ödemelerin yapılacağını, tüm borçlanmaların temelinde ticaretin olduğunu söyledi.

Finans sektöründe ekonomiyi etkileyen çok sayıda faktörün bulunduğunu söyleyen Ateş, bunların başında güvenin geldiğini, enflasyonun faiz ve kur hareketlerinden meydana geldiğini, yani endişe edilmesi gereken bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın