Ana Sayfa Sigorta Araçlarda Yakıt Tasarrufunu Nasıl Sağlarsınız?

Araçlarda Yakıt Tasarrufunu Nasıl Sağlarsınız?

-

Yakıt tüketimi araba seçerken en çok üzerinde durulan konulardan biri. Benzin fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeniyle pek çok insan az yakan motorları ya da dizel araçları tercih ediyor. Aracınızda yakıt tasarrufu sağlamak için sizin de yapabileceğiniz şeyler var.  Sizin için derlediğimiz maddeleri dikkate alarak arabanızın daha az yakmasını sağlayabilirsiniz.

Araçlarda Yakıt Tasarrufunu Nasıl Sağlarsınız?

 • Aracınızın az yakmasını istiyorsanız şehir içi sürüşlerde agresif kullanımlardan kaçınmalısınız. Sürekli fren – gaz ikilisi arasında gidip gelmek fazla yakıt kullanımına neden olacaktır.
 • Vitesin yüksek oluşu motor hızını düşüreceğinden yakıt tüketimi de az olur. Arabanızı yüksek viteste kullanmaya özen gösterin.
 • Arabayı aşırı hızlı sürmek yakıt tüketimini arttıran nedenlerden. Özellikle boş yollarda ideal bir hızı tutturarak yakıttan tasarruf edebilirsiniz.
 • Motorunuzun bakımını sık sık yaptırarak yakıttan tasarruf
 • Aracınızın lastik basıncını kontrol altında tutun. 69 milibar değerinin tam altında şişirilmiş lastikler yakıt tasarrufunu arttıracaktır.
 • Aracınızın bagajında bulunan gereksiz eşyalar fazla yakıt harcamanıza neden olabilir. Arabanızın olabildiği kadar hafif olmasına özen gösterin.
 • Bekleme durumlarında aracı boşta çalıştırmak yok yere yakıt tüketmenize neden olur. Bekleme durumlarında kontağı kapatmanızda fayda var.
 • Klima motora ekstra yük getirdiğinden fazla yakıt harcanmasına neden olur. Klimayı tutumlu kullanarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Hava filtrenizi sık sık kontrol ederek yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Temiz hava filtresi motorun korunmasına yardımcı olur ve tasarrufu oranında arttırır.
 • Hız geçişlerini yumuşatarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Kırmızı ışığı gördüğünüzde ışık noktasına varana kadar hızı yavaşça azaltmak ya da bir tepe gördüğünüzde tepeye ulaşmadan hızınızı arttırmak size yakıt tasarrufu sağlayacaktır.
 • Yokuş aşağı inerken boşta inmeyin. Araca gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtın tamamen kesilmesini sağlar. Böyle yokuşun eğiminden faydalanarak hiç yakıt harcamadan yokuş aşağı inebilirsiniz.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,399TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler