Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır

Günümüzde birçok kanun artık tüketicinin lehine işleyerek, tüketicinin mağduriyetini gidermeye yönelik önlemler almaktadır. Son yıllarda artan kredi talepleri ve tüketicinin borçlarını ödemekte yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bazı düzenlemelere gidilmiştir. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile kredi masraflarını tahsil alabilmek mümkün bir hale gelmiştir. Kredi masraflarını nasıl geri alabilirim? Diye kara kara düşünmeye ara verebilirsiniz. Bu yazımız sizin için. Bu konuda birçok tüketici çeşitli kanallarla sorularına yanıt bulmaya çalışmaktadır.

                         Kredi çekerken ve kullanırken bankaya ödediğimiz tüm masraflar, dosya masrafı adı altında bizden tahsil edilmektedir. Bu masraflar genel olarak karşılığında hangi hizmeti aldığımızı bilmeden ödediğimiz tutarlardır. Bu bağlamda, hayat sigortası, ipotek ücretleri, ekspertiz ücretleri ve erken kapatma ücretleri gibi masraflar, dosya masrafına dahil edilmezler. Bu masrafların iadesi mümkün değildir.

Çektiğiniz kredinin dosya masrafının olduğundan eminseniz, yapmanız gereken şey bunları belgelendirmek olacaktır. Dosya masraflarının belgesini sizlere banka tarafından verilen dekontlar ile belgelendirmeniz mümkündür. Dekontunuz yok ise de bankadan dekontunuzu isteyebilirsiniz.

Kimi bankalar bu dekontlar için ücret talep edebilmektedir ancak alaağınız dosya masrafı için bu ücreti vermekten geri durmayın. Dosya masraflarının belgelendirilmesi sağlanmadan iade almanız mümkün değildir. Hukuki işlemleriniz için delile ihtiyacınız vardır. Bu belgeler, fotokobi veya ekran görüntüsü dahi olabilmektedir.

                        Dosya masraflarınızı tahsil ederken, 2000 TL ‘nin altındaki başvurularınız için İlçe Hakem Heyeti ‘ne başvurmanız gerekmektedir.  Kendiniz bireysel olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz  eğer masraflarınız 2000 TL altında ise ilçe hakem heyetlerine, bu tutar 3000 TL ‘nin altında ise de il hakem heyetlerine başvurunuzu yapmalısınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, kredi sözleşmenizi iyi okumanızdır. Eğer sözleşmenizde kredi masrafına dair bir madde yok ise o zaman masraf isteme ve tahsil etme konusunda büyük bir avantajınız bulunmaktadır.

Sözleşmenizi krediyi çektiğiniz bankadan isteyin. Bankanın bunu size vermemesi gibi bir durum da söz konusu olamaz. Banka size bu sözleşmeyi vermek zorunda. Bankaya faks ve dilekçe ya da mail yoluyla başvurabilir ve masraflarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz. Bizzat mahkeme veya avukat yoluyla da başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.