Multipl Skleroz(MS) Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0

MS olarak bilinen ve uzun ismi Multipl Skleroz olan hastalık eskiden zor teşhisi ile biliniyordu. Eskiden yapılan araştırmalar bir sonuca varamıyor ve teknolojik yetersizlik bu hastalığın teşhisini zorlaştırıyordu. Ancak son yıllarda gerçekten büyük bir teknolojik gelişme ile artık MS hastalığı da kolayca teşhis edilebiliyor. Özellikle MS hastalığında erken teşhis çok önemli.

MS Hastalığı Nedir ?
Multipl Skleroz sertleşmiş doku olarak tanımlanmaktadır. Bu dokular beyin ve omurilikte oluşmaktadır. Bu nedenle hayati riskler barındıran bir hastalıktır. Bu doku sertleşmesi ataklar halinde hastayı rahatsız edebilmektedir. Bu durumda, açık bir teşhis yolu da barındırmaktadır. Genellikle 20-40 yaşları arasında görülen bir hastalıktır. Fakat her yaşta görülebilir ve nadir olmasına karşın beklenmedik anda ortaya çıkan hastalıktardan biridir. Bayanlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür.

MS Anne/Babadan Çocuğa Geçer Mi ?

Multipl Skleroz ‘un kalıtımsal yolla geçmesi çok zordur. Ailedeki başka bir bireyde görülme oranı çok düşüktür.

MS ‘in Nedeni Nedir ?

Nedeni henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak, kalıtımsal olarak, yani doğuştan bir eğilim olduğu gözlenmiştir. Beynin ve sinir sisteminin yapısının MS’e ortam hazırladığı kanıtlanmıştır. Yani özel olarak beynin yapısıyla ve sinir sisteminin ne kadar yatkın olduğu ile alakalıdır. MS’in nedeni aslında bir sinirsel yanlış anlamadır. Bu yanlış sinyaller zamanla sinir sisteminin dengesini bozabilir ve iyileşmelerine de engel olabilir. Bu nedenle zaman ilerledikçe hastalığın etkisi de artmaktadır. Atak denilen bazı ani çarpıntılar meydana gelmekte ve hastayı ani bir şok duruma sürüklemektedir.

MS Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

MS’e özgü olarak bir belirti yoktur. Ancak birkaç özellike ile tanımlanması mümkündür. Kol ve bacaklarda uyuşma, denge bozukluğu, güçsüzlük, aşırı yorgunluk, gözlerde görme kaybı genel olarak MS’ın belirtileri arasına girebilir. Ancak MS hastalığının kendine özgü bir belirtisi bulunmamaktadır. Dediğimiz gibi ilerlediği taktirde ataklar ortaya çıkmakta, bu ataklar sonucu zaten hastalar hastanelere gelmektedir. Ancak bundan daha öncelerinde hastanelere gidilmesi ve test yapılması şarttır. Erken teşhis birçok hastalıkta olduğu gibi MS hastalığında da önemli bir role sahiptir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın