Ana SayfaBanka SınavlarıOnline Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Online Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?
O

-

Bankalar, finans ve para kavramlarının en çok içinde olan ve her bir kuruluşun bünyesinde binlerce çalışana görev verdiği markalardır. Bu markaların bünyesinde görev alabilmek adına da, özellikle en geçerli sebep lise ve üstü eğitim düzeylerinden belgeye sahip olmaktan geçer. Bankacılık sektörü içerisinde bir kariyer planı yapan bireyler, ileri seviyelerde görev alabilmek adına üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır.

Bankacılık bölümü, iktisat ve işletme fakülteleri, bu bölüm adına en çok alımın yapıldığı yerlerdir. Kamu Personeli Seçme Sınavları, banka alımları anlamında çok fazla bir öneme sahip değildir. Çünkü bankalar, personellerini kendi sınavları ile seçmek ister. Bu nedenle bankacılık sektöründe iş alımlarındaki en kritik eşik banka sınavları olarak bilinmektedir. Online bir şekilde gerçekleşen sınavlar, bankadan bankaya değişebilen sistemlere sahip durumdadır.

Online Banka Sınavları Nedir?

Bazı bankaların tek bir sınav üzerinden alım yaptığı bilinirken, bazı bankalar da çift aşamalı sınavlar sonucunda personellerini belirlemektedir. Bu sınavlar, banka iş ilanları bölümünde yeterlilik ve niteliklerin ardından belirtilmektedir. Online sınavlar, günümüzde e-sınav merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Kişisel bilgisayarlar üzerinden, nadiren bu sınavlar yapılmaktadır. Herhangi bir art niyete karşı, online sınavlar büyükşehirlerin bünyesinde yer alan merkezlerde yapılır.

Çevrimiçi yapılan online banka sınavında, her bankanın çeşitli yeterlilikleri test ettiği bilinen bir gerçektir. Bu sınavlarda Genel Yetenek ve kişilik envanteri gibi unsurlar test edilir. Sınavları başarıyla bitiren adaylar, sonuçların açıklanmasının ardından olumlu bir skor aldığı taktirde banka görüşmelerinde bir sonraki aşamaya geçebilmektedir. Bu aşama, sözlü mülakat olur. Sözlü mülakatlar, online sınavların hemen ardından bankanın üst düzey yetkilileri ile yüz yüze görüşülen süreci kapsar. Bu anlamda, bankaya girişin anahtarı olarak online sınavları gösterebiliriz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol