KOBİ’lerin Dijitalleşmesi Pandemide Yüzde 50 Hızlandı

0
KOBİ’lerin Dijitalleşmesi Pandemide Yüzde 50 Hızlandı

Dijitalleşen KOBİ sayısı bu yılın ilk yarısında 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 50 artış göstererek 4 bini geride bıraktı.

MasterCard’dan yapılan açıklamada, pandemi sürecinde dijitalleşmekten çekinen KOBİ’lere birkaç günde uygun maliyetlerle nasıl e-ticarete başlanabileceğini göstermiş oldu, denildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde dijitalleşen şirket sayısı 1.500 civarındayken, koronavirüse karşı tedbirlerin uygulandığı yılın ikinci çeyreğinde bu sayı 2500’ün üzerine çıktı. Böylece bu yılın ilk yarısında dijitalleşen şirket sayısı 4 bini geçti ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artış gösterdi. Bu artışta en büyük pay KOBİ’lere ait.

Başlıklar

Pandemi Sürecinde İlgi Arttı

MasterCard’ın ödeme platformu olan Masterpass ve e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft’un sağladığı veriler incelendiğinde koronavirüsün Türkiye’deki e-ticarete olan etkisi ortaya çıkıyor. Verilere göre koronavirüse karşı alınan tedbirler ve sosyal mesafe KOBİ’lerin dijitalleşme hızını arttırmalarına neden oldu. Aynı zamanda tüketicilerin e-ticarete olan ilgileri de yine bu dönemde artış gösterdi.

MasterCard’dan KOBİ’lere Destek

MasterCard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, koronavirüsün dijitalleşmeyi arttırdığını, dijital ortama adım atmak isteyen ama çekinen KOBİ’lere aslında ne kadar basit olduğunu gösterdi, açıklamasında bulundu.

Çağlayan, “Biz de bu dönemde MasterKOBİ platformu üzerinde hazırladığımız destek paketi ile işletmelerin dijitalleşme sürecindeki temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak istedik. Ticaret Bakanlığı’nın destek programına da dahil edilen destek paketimiz kapsamında, bugüne kadar 2 bini aşkın işletmenin dijitalleşme çalışmalarına katkı sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın