İhtiyaç Kredisi Yüzde 19 Sınırında

0
İhtiyaç Kredisi Yüzde 19 Sınırında

Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikaları, TL kredi faizlerinde yükselişi devam ettirirken, ihtiyaç kredisi faizlerini yüzde 19 sınırına yükseltti.

Merkez Bankası’nın ağustos ayından beri uygulamış olduğu politikalar, TL kredi faizlerinde yükselişin devam etmesine neden oldu. Merkez Bankası’nın eylül ayındaki toplantısında faizleri 200 baz puan indirmesinin ardından TL kredi faizleri son zamanların en yüksek seviyesini test ediyor. Merkez Bankası’nın son yayınladığı verilere göre 25 Eylül itibariyle ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 18,92 olarak göze çarpıyor.

Talepte Artış Devam Ediyor

Kredi faizlerinde yükseliş sürerken talepte artıyor, 24 Nisan 2020 tarihinde kredi faizleri yüzde 8,24 seviyesindeydi. Faizlerdeki artış 7 Ağustos haftasında yüzde 13’ü buldu. Merkez Bankası’nın izlemiş olduğu politikalarla birlikte de son hafta yüzde 18,92 olarak kaydedildi. Kredi faizleri aradan geçen 6 aylık süreçte yüzde 10’luk bir artış gösterdi. İhtiyaç kredisi faizlerindeki haftalık artış ise 28 baz puan olarak belirlendi.

Artış taşıt kredisini de yansıdı. 4 Ekim 2019’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye 25 Eylül haftasında yüzde 17,06 seviyesi ile ulaştı. Kredilerdeki haftalık artış 5 baz puan oldu. Ayrıca haziran ayında konut kampanyalarının da etkisiyle taşıt kredileri yüzde 9,01 seviyesine kadar gerilemişti.

TL bazlı ticari kredi de yine yükseliş gösterenlerden. Yüzde 14,89’a yükselen krediler, Kasım 2019’da bugüne en yüksek seviyede.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın