Ana SayfaGündemBankalar Rekor Seviyede Kâr Bildirdi

Bankalar Rekor Seviyede Kâr Bildirdi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektörünün kârı, bu dönemin 9 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 28,8 artış göstererek 46 milyar 254 milyon Türk lirasına yükseldi.

Türk bankacılık sektörü, 2020 yılının Ocak-Eylül döneminde 46,3 milyar Türk lirası ile tüm zamanların en yüksek 9 aylık kârını elde etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden Anadolu Ajansı tarafından toparlanan verilerin ışığında, Türk Bankacılık piyasası, yılın 9 ayında 46 milyar 254 milyon Tük lirası net dönem karına ulaştı.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında karlılıktaki artış yüzde 28,8’i gösterdi. Böylece tüm zamanların en yüksek 9 aylık karına erişildi.  Covid-19 salgınının etkileriyle beraber aylık olarak gözlendiğinde sektörün kârında dalgalı bir seyir gözlense de Eylül ayında sektörün kârı, 2019’un aynı ayına kıyasla yüzde 7,1 artarak 3,1 milyar liradan 3 milyar 305 milyon liraya çıktı. Sektör, eylülde bu yılın en düşük ikinci aylık kârını kazanmış oldu.

 Bankaların Faizi Düzenli Olarak Azaldı

Sektörün toplam faiz kaybı, 9 ayda 2019’un aynı dönemine kıyasla 32,7 azaldı ve 138,9 milyar Türk lirasına geriledi. Geçen yılın 9 ayında bankaların faiz gideri toplamı 206,5 milyar lira düzeyinde kaydedilmişti.

2020 Yılının 9 ayında bankaların mevduata ödediği faiz, yüzde 41,9 azalarak 81,7 milyar Türk lirasına çekildi. Toplam faiz kaybının yüzde 59’u ise mevduata ve yüzde 11,9’u bankalara verilmiş olan faizlerdendi.

Bankaların net Faiz geliri, eylülün bitimiyle 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 45,4 artarak 165,6 milyar Türk lirası olarak kaydedildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...